رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته باستان شناسی

معرفی و انتخاب رشته باستان شناسی

رشته باستان شناسی به مطالعه فعالیت انسان از طریق بازیابی و تجزیه و تحلیل می‌پردازد. باستان‌شناس محققی است که تحقیقات خود را از طریق پژوهش در نقاطی که زمانی محلل تردد یا سکونت یا هر نوع فعالیت انسانی بوده انجام می‌دهد. باستان شناس با مطالعه اجسام قدیمی به اطلاعات جدیدی در رابطه با یک مکان خاص یا یک دوره خاص تاریخی یا اشیای قدیمی می‌رسد.

باستان شناسی مطالعه تاریخ بشر و ماقبل تاریخ از طریق کند و کاو، تجزیه و تحلیل آثار باستانی و بقایای باقی مانده در سراسر جهان است.موضوعات آن مربوط به فرهنگ‌های گذشته‌ و محیط‌های باستانی و هنرهای باقی مانده از سده‌های قبل است.

بخش اصلی باستان شناسی شامل کار روی اثرات باقی مانده و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی است.معرفی رشته باستان شناسی

بنابراین مطالعه باستان شناسی باعث ایجاد یادگیری کامل در مهارت‌های خاص تاریخ باستان خواهد شد ، اما همچنین مهارت‌های کلی‌تر مانند تفکر انتقادی ، توانایی ایجاد یک استدلال منطقی و بیان ایده‌ها را به صورت شفاهی آموزش خواهد داد.

اگر عاشق تاریخ بوده و از کاوش و جستجو لذت می‌برید، رشته باستان شناسی ایده آل شماست. باستان شناسی مهم‌ترین وسیله شناخت گذشته، از هزاره‌های دور تا امروز، به عنوان یکی از ساختارهای بنیادین هویت فرهنگی بشمار می‌آید. باستان‌شناس فردی است که در محل‌های باستانی کاوش می‌کند، یافته‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهد و پس از تعیین ارزش مادی و معنوی و تخمین قدمت آثار، آن‌ها را در بازارهای عتیقه به فروش می‌رساند. 
 
رشته باستان شناسی در ایران زیر مجموعه رشته علوم انسانی به حساب می‌آید. البته از چند سال پیش دانشکده‌های هنر نیزاقدام به راه‌اندازی رشته باستان شناسی در مقطع کاردانی کردند اما به ناچار دانشجویانی که دراین مقطع و در دانشکده‌های هنر فارغ التحصیل شدند، بعد از یک دوره دیگر شرکت در کنکور سراسری می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی و در زیرمجموعه علوم انسانی ادامه دهند. 
 
در رشته باستان شناسی دانشجویان بیش از ۱۳۰ واحد درسی را در زمینه‌های پیش از تاریخ (دوره‌های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی) ، دوره تاریخی و دوره اسلامی می‌خوانند. همچنین دانشجویان می‌باید یک فصل نیز که معمولا یکی از دو ترم آخر دانشجویان است، در محل حفاری که دانشگاه در نظر می‌گیرد حضور یابند و مهارت‌هایی را در این زمینه بیاموزند. 
 
باستان شناسی از یک سو مسیر تاریخ را تعیین می‌کند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. برخی رشته باستان شناسی را با تاریخ یکی می‌دانند یا این که این رشته را کاملاً مشابه رشته تاریخ به حساب می‌آورند اما در این باره باید تاکید کنم که این دورشته اگرچه مشابهت‌هایی باهم دارند اما یکی به حساب آوردن این دو هم اشتباه است. 
 
روشن کردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی از اصول اساسی این رشته است. هدف از تحصیل در این رشته، تربیت نیروی متخصص و کارآمد برای بررسی و شناسایی آثار تاریخی و کاوشهای باستان شناسی در مناطق مختلف کشور، همچنین تامین کادرهای تحقیقی، فرهنگی و هنری سازمانی مربوط است. 
 

رشته باستان شناسی

رشته باستان شناسی زیرمجموعه علوم انسانی است.برخی افراد این رشته و تاریخ را یکی می‌دانند ولی هرچند این دو رشته با هم شباهت‌هایی دارند اما تفاوت‌های زیادی نیز با هم دارند به طور مثال رشته باستان شناسی به دنبال ردپاهایی از گذشته است تا به تحقیق آن‌ها بپردازد ولی رشته تاریخ به مجموعه نوشته‌ها و آثار باقی مانده از گذشتگان گفته می‌شود.افرادی که در زمان انتخاب رشته این رشته را انتخاب می‌کنند باید علاقه‌مند به کار در طبیعت باشند و عاشق جستجو در تاریخ و آثار باستانی همچنین باشد.آشنایی با رشته باستان شناسی

باستان شناسان پیش از تاریخ و تاریخ بشر را مطالعه می‌کنند، از توسعه اولین ابزار سنگی در لومکوی در شرق آفریقا ۳٫۳ میلیون سال پیش تا دهه‌های اخیر.باستان شناسی با دیرینه شناسی متمایز است، که مطالعه بقایای فسیلی است. این امر به ویژه برای یادگیری در مورد جوامع ماقبل تاریخ، که ممکن است هیچ سابقه کتبی برای مطالعه وجود نداشته باشد، بسیار مهم است. ماقبل تاریخ شامل بیش از ۹۹٪ گذشته انسان، از سرخپوشان تا زمان ظهور سواد در جوامع در سراسر جهان است. باستان شناسی اهداف مختلفی دارد: از جمله درک تاریخ فرهنگ گرفته تا بازسازی معابر گذشته تا مستندسازی و توضیح تغییرات در جوامع بشری در طی زمان.

باستان شناسی شامل سه مرحله کلی است:

  • کشف و شناسایی مکان‌های آثار باستانی
  • کاوش و حفاری
  • استخراج و تنظیم اطلاعات

کارشناسی ارشد

  • گرایش پیش از تاریخ ایران
  • دوران تاریخی ایران
  • تمدن و فرهنگ اسلامی ایران و سرزمین‌های دیگر

دکتری

  • پیش از تاریخ
  • دوران تاریخی
  • دوران اسلامی

بازار کار و آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در ارگان‌های و سازمان‌های زیر مشغول به کار شوند

وزارت میراث فرهنگی، وزارت ارشاد اسلامی، سازمان ایران گردی و جهان گردی یا در وزارت آموزش و پرورش جهت تدریس و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا