رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته مهندسی معماری

معرفی و انتخاب رشته مهندسی معماری

معماری اگرچه به عنوان یک رشته شناخته می شود، اما می توان گفت افرادی که در آن تحصیل می کنند علاوه بر دانش معماری، بینش و مهارتی کسب می کنند تا در تمام عرصه ها به عنوان یک «معمار» عمل کنند. یک معمار، لازم است اصول، ظرافت ها، نیازمندی ها و آینده را ببیند و بر اساس تناسب بین تمام این موارد و رعایت اصول علمی، طرح خود را ارائه دهد. انتخاب رشته مهندسی معماری به افرادی توصیه می شود که در کنار ذوق هنری و خلاقیت، دیدگاه مهندسی نیز داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی معماری

رشته‌ی معماری در واقع مجموعه ای از توانایی ایجاد یک اثر نو، ذوق هنری، ، تخیل قوی و روحیه کار تیمی می باشد. استفاده از دانش فنی و هنر، ۲  اصل اساسی رشته‌ معماری است که بر اساس آن دانشجوی این رشته تلفیقی از مباحث طراحی‌، مقاومت‌ مصالح‌، زیباشناسی، سازه‌های‌ بتنی‌ و فلزی و …‌ را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

وظیفه‌ی مهندسان معماری، طراحی نقشه‌های ساختمان‌ها و نحوه قرار گیری آن‌ها و ارائه‌ی طرح بازسازی و محافظت از بناهای قدیمی است. نقشه‌های معماری معمولا از پلان های مختلف ساختمان، برش و نمای ساختمان تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که مهندسی معماری با مهندسی عمران متفاوت است. رشته‌ی معماری بیشتر به طراحی می‌پردازد، در حالی که رشته‌ی عمران ساخت سازه‌ها را به همراه دارد.

گرایش های کارشناسی ارشد

با توجه به این در ۴ سال دوره‌ی کارشناسی موارد بسیار مهمی در رشته‌ی معماری مطرح می‌شود، لذا کارشناسی ارشد این رشته برای افرادی که لیسانس غیر مرتبط دارند، بعضا امری سخت تلقی می‌گردد. لذا پیشنهاد می‌شود اگر تمایل به ادامه‌ی تحصیل در این رشته دارید، مطالب پایه‌ای را به صورت دقیق مورد مطالعه قرار دهید. زیرا فرض بر این است که دانشجویان کارشناسی ارشد این رشته، با این موارد آشنایی کامل دارند.

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری به شرح ذیل است:

  • گرایش معماری- معماری
  • گرایش معماری – منظر
  • گرایش معماری – انرژی
  • گرایش تکنولوژی معماری
  • گرایش معماری – مدیریت پروژه و ساخت
  • گرایش معماری – مرمت بناها و بافت‌های تاریخی

بازار کار رشته مهندسی معماری

به تناسب رونق ساخت و ساز مسکن، رشته مهندسی معماری نیز بازار پر رونق تری پیدا می کند که در طی سال های اخیر با قدری افول مواجه شده است. اگرچه، همانطور که در مقدمه این مطلب گفته شد، رشته مهندسی معماری صرفاً به ساخت بناها نمی پردازد و در بازسازی، بهینه سازی، مرمت بافت های تاریخی و … نیز نقش دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا