باشگاه توانمندسازی شغلی دانشجویان

بیش از ۴۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند

و بسیاری از شاغلان نیز، در موقعیت شغلی مناسبی قرار ندارند

باشگاه توانمندسازی شغلی دانشجویان، بر اساس «مشخصات بازار کار»

نسبت به ارائه «آموزش»، «مهارت» و «توانمندی‌های لازم» به دانشجویان اقدام می‌کند.

دوره آموزشی ۲۴ ساعته ۷ مهارت شغلی

این دوره بر اساس استانداردهای بین‌المللی و درخواست‌های مدیران شرکت‌های ایرانی، به صورت اختصاصی تدوین و اجرا می‌شود. هزینه تمام شده این دوره مبلغ ۴۵۰ هزار تومان است.

۱ – مسیریابی شغلی (۴ ساعت)

برای وارد شدن به بازار کار، چه مدرک تحصیلی باید داشته باشید؟ رزومه‌تان را به کجا بفرستید؟ چه چیزهایی لازم است رعایت کنید؟ چه کاری مناسب شماست؟ پاسخ به این پرسش‌ها، در دوره دو ساعته مسیریابی شغلی ارائه می‌شود.

۲ – تدوین رزومه (۴ ساعت)

آیا کسی که سابقه کاری ندارد، نمی‌تواند رزومه داشته باشد؟ اشتباه است! در این دوره، تدوین رزومه را به صورت حرفه‌ای خواهید آموخت. حتی اگر به نظرتان، یک رزومه قوی دارید، با استفاده از اطلاعات این دوره، آن را بهبود خواهید داد.

۳ – مصاحبه شغلی (۲ ساعت)

بعد از آماده کردن یک رزومه حرفه‌ای، آن را برای مجموعه‌های مختلف می‌فرستید و دعوت به مصاحبه می‌شوید، اما بعد از مصاحبه کسی با شما تماس نمی‌گیرد! در این قسمت از دوره، اصول و فنون مصاحبه شغلی به شما ارائه خواهد شد.

۴ – قانون و قرارداد کار (۲ ساعت)

پس از موفقیت در مصاحبه شغلی، نوبت آن است که قرارداد کارتان را امضا کنید. اما آیا می‌دانید بیش از ۷۰ درصد شرکت‌ها، به شما قرارداد مکتوب نمی‌دهند؟ در چنین وضعیتی، چه حقوقی خواهید داشت؟ آیا اصلاًً می‌دانید حداقل دریافتی یک نفر مطابق قانون در سال ۱۴۰۰، چه میزان است؟

۵ – نگارش حرفه‌ای (۴ ساعت)

به عنوان مدیر استخدام شده‌اید یا سرپرست؟ کارشناس هستید یا حسابدار؟ تفاوتی ندارد که در یک شرکت یا سازمان کوچک یا بزرگ، سمت شما چیست. همه افراد شاغل در کسب و کارها، باید با اصول نگارش حرفه‌ای آشنا باشند.

۶ – فناوری اطلاعات پیشرفته (۶ ساعت)

در این بخش ۶ ساعته، قرار نیست ICDL را یاد بگیرید! بلکه با فرض اینکه شما یک کاربر رایانه هستید، نکات تکمیلی و پیشرفته فناوری اطلاعات از «اینترنت»، «Word»، «Excel» و «PowerPoint» به شما آموزش داده خواهد شد.

۷ – اخلاق حرفه‌ای (۲ ساعت)

می‌دانید علت بیشتر اخراج‌ها از یک محیط کاری چیست؟ ندانستن اصول اخلاق حرفه‌ای! در این ۲ ساعت پایانی، بر اساس روش Case Study مهمترین نکات اخلاق در محیط کسب و کار به شما ارائه می‌شود.

ارزیابی برای ورود به مرحله بعد

پس از پایان دوره ۲۴ ساعته مهارت‌های شغلی، بر اساس «سه معیار» مشخص خواهد شد که ادامه مسیر شما در باشگاه توانمندسازی شغلی دانشجویان، در مسیر «متخصصان» خواهد بود یا «کارآفرینان».

ارزیابی پروژه‌های دوره مهارت‌های شغلی

«برنامه مسیر شغلی»، «رزومه تدوین شده»، «تمرین درس Word»، «تمرین درس PowerPoint» و «تمرین بخش نگارش حرفه‌ای» پنج پروژه‌ای هستند که بر اساس آن‌ها، امتیاز کلی دوره شما محاسبه خواهد شد.

ارزیابی ایده کسب و کار

آیا دارای ایده خاصی برای راه‌اندازی یک کسب و کار مستقل هستید؟ آیا این ایده به اندازه کافی پخته شده و کامل است یا صرفاًً در حد یک تیتر باقی مانده؟ داشتن یک ایده کامل، شرط لازم برای ورود به مسیر کارآفرینان خواهد بود.

داشتن سابقه کار

بر اساس تجربیات دو دهه فعالیت در عرصه آموزش‌های شغلی و کارآفرینی و هدایت استعدادها، برای ما کاملاًً روشن است فردی که تا کنون سابقه حضور در بازار کار را نداشته، در صورتی که وارد عرصه کارآفرینی شود، «قطعاً» شکست خواهد خورد! به همین دلیل، داشتن سابقه کار حداقل ۶ ماهه، شرط دیگر باشگاه، برای حضور داوطلبان در مسیر کارآفرینی است.

دوره آموزشی تخصصی

پس از ارزیابی شرکت‌کنندگان، معمولاً ۵ تا ۱۰ درصد آنان به گروه کارآفرینان هدایت خواهند شد و سایر افراد به گروه متخصصان خواهند رفت. در این مرحله، دوره آموزشی تخصصی برای افراد برگزار خواهد شد و لازم است در انتهای دوره نیز، پروژه پایان دوره از سوی شرکت‌کنندگان ارائه شود. هزینه تمام شده این دوره، ۱۸۰ هزار تومان است.

ارائه گواهی پایان‌دوره

چه شرکت‌کنندگان در دوره «مهارت‌های شغلی» و چه شرکت‌کنندگان در دوره آموزشی تخصصی، مدرک پایان دوره خود را با توجه به «امتیاز کسب شده» دریافت خواهند کرد. این گواهی‌نامه، قابلیت استعلام آنلاین را دارد.

تسهیلات باشگاه توانمندسازی شغلی دانشجویان

افرادی که دوره‌ آموزشی تخصصی را با موفقیت سپری کنند، می‌توانند از تسهیلات باشگاه استفاده نمایند. این تسهیلات، شامل موارد ذیل است.

ثبت شرکت دانشجویی

کارمزد هزینه ثبت شرکت در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۰۰ هزار تومان است که توسط مجموعه‌هایی که واسط این کار هستند، دریافت می‌شود. این در حالی است که با عضویت در باشگاه توانمندسازی شغلی دانشجویان، برای ثبت شرکت این هزینه از شما دریافت نخواهد شد و صرفاًً لازم است هزینه‌های ثبتی مراجع رسمی را پرداخت نمایید.

فریلنسر دانشجویی

فریلنسر دانشجویی یا انجام پروژه‌های کاری به صورت آزاد، یکی از جذاب‌ترین خدمات سامانه دانشگاهیان محسوب می‌شود. به صورت بین‌المللی، سایت‌هایی همچون Freelancer نسبت به ارائه این خدمت اقدام می‌کنند، اما به دلایل بسیار از جمله عدم امکان ثبت‌ نام در این سایت‌ها یا عدم امکان دریافت وجه کار انجام شده، استفاده از آن برای دانشجویان ایران امکانپذیر نیست.

با عضویت در این باشگاه، می‌توانید از خدمات سامانه فریلنسر دانشجویی استفاده کنید. در این سامانه، می‌توانید پروژه خود را معرفی کنید و برای پروژه‌های دیگران نیز، قیمت انجام کار توسط خودتان را ارائه دهید. هزینه عضویت در این سامانه، ۵۰ هزار تومان است.

مشاوره طرح کسب و کار

بسیاری از دانشجویان، ترجیح می‌دهند به‌جای آنکه در بلندمدت به‌عنوان کارشناس یا مدیر در سازمان یا شرکت دیگری مشغول به کار باشند، «کسب‌وکار» اختصاصی خود را راه‌اندازی نمایند. از آنجا که بر اساس آمار، بیش از ۹۰ درصد کسب‌وکارها در مراحل اولیه یا سال‌های اولیه به دلیل فقدان برنامه مناسب یا در نظر گرفتن سایر عوامل دچار شکست می‌شوند، به‌منظور جلوگیری از شکست کسب‌وکارهای نخبگان که قطعاً خسارات جبران‌ناپذیری برای آنان و کشور به بار خواهد آورد، «مشاوره کسب‌وکار» به‌صورت حرفه‌ای در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. ارزش این خدمت، ۲۰۰ هزار تومان است.

مشاوره رزومه شغلی

مهم‌ترین هدف دانشجویان از تحصیل در دانشگاه، ورود به بازار کار است. در این میان، مهم‌ترین سند لازم جهت ورود به بازار کار، داشتن یک «رزومه قوی» است. از جمله خدمات این باشگاه، ارائه مشاوره حرفه‌ای رزومه به اعضاست. ارزش این مشاوره، ۱۰۰ هزار تومان است.

انتشار کتاب دانشجویی

در صورتی که دستی بر قلم دارید، تالیف یا ترجمه یک کتاب می‌تواند یک رزومه قوی حقیقی (برای شخص شما) یا حقوقی (برای کسب و کارتان) باشد. ارزش این خدمت، ۴۵۰ هزار تومان است.

معرفی و تبلیغ کسب و کار

شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که خدمات یا محصولات آن‌ها برای سایر دانشجویان کاربردی است، در سامانه باشگاه امکان معرفی خود را خواهند داشت.

عضویت در باشگاه

هزینه تمام شده عضویت در باشگاه، ۱٫۸۸۰٫۰۰۰ تومان است که تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ بر اساس حمایت‌های صورت گرفته، دانشجویان متقاضی می‌توانند با پرداخت ۲۹۰٫۰۰۰ تومان به عضویت باشگاه درآمده و از دوره‌های آموزشی، مشاوره‌ها و تسهیلات آن به صورت رایگان استفاده کنند.