رفتن به محتوای اصلی

برنامه به خصوصی برای حذف آزمون دکتری نداریم (سالیانه حدود ۲۳ هزار دانشجوی دکتری پذیرش می‌شود)

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه برنامه به خصوصی برای حذف آزمون امتحانی دکتری نداریم، گفت: البته بخشی از دانشگاه‌ها تقاضا کننده پذیرش دانشجوی دکتری به صورت مستقیم هستند که هنوز این درخواست‌ها مورد بررسی قرار گرفته نشده است.

حذف آزمون دکتری

 دکتر منصور غلامی صبح امروزجمعه ۳ اسفند ماه ۹۷ در حاشیه بازدید از برگزاری آزمون دکتری در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه ۱۹۴ هزار داوطلب شرکت‌کننده در آزمون سراسری دکتری ۹۸ داریم، گفت: این تعداد متقاضیان در رشته‌ها و گروه‌های مختلف آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شرکت کردند و آزمون از امروز صبح در حوزه‌های امتحانی مربوطه با امنیت در حال برگزاری است.

ایشان در ادامه به ظرفیت پذیرش دانشجو در آزمون دکتری دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اشاره کرد و گفت: با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد حدود ۲۳ هزار داوطلب در آزمون دکتری ۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرش خواهند شد.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری دکتر منصور غلامی، با بیان اینکه در سال ۹۸ افزایش چشمگیری در ظرفیت پذیرش آزمون دکتری دانشگاه‌ها نداریم، گفت: شاید در برخی از رشته‌های آزمون دکتری نیز برای سال آینده کاهش ظرفیت داشته باشیم اما به طور کلی دانشگاه‌ها ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در آزمون دکتری به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌نمایند و براساس درخواست این مراکز در آزمون سهمیه تعیین می‌گردد.

دکتر منصور غلامی با بیان اینکه برنامه خاصی برای حذف آزمون دکتری نداریم، بیان کرد: با توجه به اینکه داوطلبان آزمون دکتری بیشتر از تعداد ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ها است قطعاً یک آزمون سنجش کلی متعادل باید وجود داشته باشد. به همین خاطر فعلاً برنامه خاصی برای حذف کنکور دکتری وجود ندارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دکتر منصور غلامی خاطرنشان کرد: البته برخی دانشگاه‌ها خود تقاضا کننده می‌باشند که بتوانند به شکل مستقیم در دوره دکتری دانشجو پذیرش کنند که البته این پذیرش صرفاًً به شکل مصاحبه یا بررسی سوابق تحصیلی نیست بنابراین برای این درخواست دانشگاه‌ها هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

دکترمنصورغلامی در پایان با اشاره به تحصیل حدود ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: این تعداد دانشجو با احتساب دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین کسانی است که هنوز امور فارغ التحصیلی خود را انجام نداده‌اند ضمن اینکه سالیانه حدود ۲۳ هزار دانشجوی دکتری پذیرش می‌شود که این آمار نیز در آن آمار کلی در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا