رفتن به محتوای اصلی

برنامه‌ریزی صندوق نوآوری برای افزایش کسب وکارهای داخلی در حوزه علم و فناوری

نام اقتصاد دانش‌بنیان با اقتصاد مقاومتی گره خورده است و تحقق آن به شرکت‌هایی وابسته است که با تولیدات داخلی، می‌توانند به چرخه اقتصادی کشور کمک کنند.

اما حیات این شرکت‌ها که با نام دانش‌ بنیان شناخته‌ شده‌اند نیاز به حمایت‌های ویژه‌ای دارد که فقط و فقط از عهده نهادهای دولتی ساخته است. گرچه در سال‌های اخیر بخش‌خصوصی نیزبا دیدن دستاوردهای شرکت‌های دانش‌ بنیان پای‌ کار آمد، اما بازهم بزرگ‌ترین تکیه‌گاه این شرکت‌ها صندوق‌های دولتی و تسهیلات آنهاست.

در سالی که به نام رونق تولید ملی مزین شده، نگاهی به عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی به‌عنوان یکی از نهادهای فعال در امر تسهیل‌گری فعالیت شرکت‌های دانش‌ بنیان می‌اندازیم.

تغییرات ساختاری در صندوق نوآوری وشکوفایی:

از تغییر در مدیریت گرفته تا تفاهم‌نامه با صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی در سال گذشته، تغییرات زیادی داشته است.

مهرماه سال ۹۷ بود که علی وحدت به‌عنوان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی انتخاب شد. علی وحدت که پیش‌ ازاین سابقه فعالیت در شورای سیاست‌گذاری و راهبری آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت را در کارنامه خود داشت؛ از همان ابتدای انتصاب در مسئولیت جدید، سفرهای استانی خود را آغاز کرد.

علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: در سفرهای استانی که سال گذشته انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از شرکت‌های دانش‌ بنیان از بروکراسی اداری ناراضی هستند و آن را عاملی برای کاهش تمایل به استفاده از این تسهیلات دانسته‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد: در برنامه‌های جدید صندوق، تمام تلاش خود را کردیم تا با اعطای اختیارات بیشتر و همکاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری کل کشور میزان رضایت شرکت‌ها از تسهیلات بیشتر شود.

عدم اتصال نهادهای مالی حمایت‌کننده، بزرگ‌ترین مشکل دانش‌ بنیان‌ها

با توجه به نتایج این سفرهای استانی حاصل شد، یکی از مشکلات شرکت‌های دانش‌ بنیان و نوپا عدم اتصال صندوق نوآوری و شکوفایی با نهادهای مالی حمایت‌کننده نظیر صندوق پژوهش و فناوری است.

بر این اساس در روزهای پایانی اسفند ماه ۹۷، مراسم رونمایی از همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری برگزار شد که در این مراسم، بازیگران اصلی سریال حمایت از فناوران و پژوهشگران از منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گرفته تا سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری حضور داشتند.

اختصاص تسهیلات و خط اعتباری ویژه به صندوق‌های پژوهش و فناوری

با این همکاری، مبلغ ۲۱۶ میلیارد تومان تسهیلات برای۱۲ صندوق پژوهش و فناوری و همچنین بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای صندوق‌های پژوهش و فناوری اختصاص پیدا کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در این مراسم، به تشریح چگونگی اعطای تسهیلات پرداخت و گفت: علاوه بر حمایت‌های ویژه، در صورت خوش‌حسابی صندوق‌های پژوهش و فناوری، ۲۰% از کل سود تسهیلات به آنها بازگردانده خواهد شدو همچنین، هزینه تسهیلات اعطایی به صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌تواند چهار ساله باشد و امکان دریافت مجدد تسهیلات از سوی صندوق‌های پژوهش و فناوری پس از صرف ۷۰% از تسهیلات فعلی امکان‌پذیر خواهد بود.

به گفته رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، گرفتن تضمین برای این تسهیلات به صورت چک و بر پایه عملکرد و اعتبار مالی صندوق‌های پژوهش و فناوری است. همچنین ریسک‌های مالی و عملیات صندوق‌های پژوهش و فناوری در سنجش اعتبار مالی این صندوق‌ها در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا