رفتن به محتوای اصلی
سعی بر نهادینه کردن دانشگاه ایرانی اسلامی

سعی بر نهادینه کردن دانشگاه ایرانی اسلامی

سعی بر نهادینه کردن دانشگاه ایرانی اسلامی؛

به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، وزیر علوم دکتر منصور غلامی اعلام کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با دانشگاهیان همگام می‌شود.
تلاش داشتیم تا بتوانیم برای تثبیت و سعی بر نهادینه کردن دانشگاه ایرانی و اسلامی از طریق رشد قانون‌گرایی و تکیه‌بر اعتدال و دفاع از حق و حقوق دانشگاهیان را مورد همت خود داشته است.

امروز مورخ اول مهر ماه ۹۸ روز دوشنبه دکتر منصور غلامی بیان کرد:

فرا رسیدن سال تحصیلی جدید و بهار تعلیم و تربیت را که مقارن با ایام پرشور محرم و یادآور طنین دل‌انگیز آزادگی و عزت‌مداری سالار شهیدان آقا امام حسین (ع) و اصحاب باوفایش است؛ به تلاشگران عرصه علم و فرهنگ به‌ویژه نو دانشجویان تبریک و تهنیت می‌گویم. تلاش و مساعی همه عالمان و پیشکسوتان حوزه علم و دانش و خانواده بزرگ آموزش عالی کشور را قدر نهاده و با استمداد از خالق هستی مزید توفیق و حرکت در مسیر و تحقق آرمان‌های بلند انسانی برآمده از آموزه‌های الهی و سیره صالحان را مسئلت دارم.

دکتر غلامی در ادامه اضافه کرد:

آغاز سال تحصیلی به مثابه رستاخیزی است که ورق تازه‌ای از زندگی را برای پویندگان و جویندگان دانایی و فرزانگی رقم می زند. اصحاب اندیشه و خادمان علم و فرهنگ مهیا می‌شوند تا در سایه الطاف الهی و تلاش و همت خود، خالق آینده‌ای مقتدر، عزیز و سرفراز باشند. خوشبختانه در سال‌های اخیر در پرتو تلاش مجدانه، ارزشمند و ماندگار دانشگاهیان، گام‌های مؤثر و مطلوبی در پیشبرد حرکت علمی کشور و دستیابی به قله‌های علم و دانش برداشته شده است که همه قدرشناس این تلاش‌ها و دستاوردها هستند. 

لیکن شتاب و آهنگ تحولات علمی و فنی در جهان جدید چنان است که کمترین مکث و درنگ موجب تعمیق فاصله‌ها و چه بسا دور ماندن از جریان‌های تازه علمی و معرفتی می‌شود.
این بابت تأکید وافر بر حفظ شتاب علمی کشور و نیز نقش‌آفرینی دانشگاه در حل مسائل و معضلات کشور و کانونی برای گفت‌وگوی عالمانه و نقادانه امری ارزشمند و شایسته توجه است.

بی‌تردید وظیفه دانشگاه نظریه‌پردازی، تولید، اشاعه دانش و تربیت دانش آموخته متخصص و مشارکت جواست.
بنابراین ضروری است نهاد دانشگاه‌ها در جهت آراستگی به اخلاق و معنویت و توانمندسازی دانشجویان در مصاف با سختی و داشتن بینش و غهم درست از شرایط زمانه و چگونگی مدیریت زمان گران سنگی در اختیار دارند.
عادت به خردورزی، کار جمعی و اخلاق و وجدان کاری و مسئولیت پذیری اجتماعی شایستگی‌های دانشجویی هر کدام سرمایه‌های بی‌بدیلی برای رشد کشور هستند.

غلامی در پایان تاکید کرد: براین اساس باید اذعان نمود که با مسئولیت‌پذیری، توسعه مشارکت و رقابت قانونمند دانشگاهیان از طریق حمایت از خلاقیت و اندیشه‌ورزی می‌توان راهبردها و اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی و برنامه‌های دولت را به فرجام نیکو رساند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همگام با دانشگاهیان فرهیخته و متعهد، همواره تلاش برای تثبیت و نهادینه کردن دانشگاه ایرانی و اسلامی از طریق رشد قانون‌گرایی و تکیه بر اعتدال و خردورزی و دفاع از حقوق دانشگاهیان را وجه همت خود داشته است.


در ادامه پیام آمده است: انتظار می‌رود برای دستیابی به مرزهای دانش و داشتن جامعه‌ای پیشرفته، بالنده، پرنشاط و امیدوار تمامی آحاد نظام حمایت و تعامل سازنده خود را با نظام آموزش عالی کشور که سرمایه و داشته‌های ارزشمندی را در خود دارد قوت بیشتری ببخشند.
چرا که پیشرفت و آبادانی کشور به فکر، اندیشه و عمل جوانان این سرزمین گره خورده‌است. بدیهی است استعدادی که به پشتوانه ایمان حرکت کند، سیر شتابان و درخشانی را تجربه و قرین با دستاوردهای تازه و مؤثرتری خواهد بود. اگرچه امروز نظام آموزش عالی در تربیت دانش‌آموخته مجهز به دانش موفق عمل کرده است لیکن با توجه به تخصص‌های متنوع و مورد نیاز؛ بر مأموریت‌گرایی، یکپارچه‌سازی و آمایش آموزش عالی در راستای تقویت بعد کیفی آموزش و زندگی دانشجویی، افزایش کارآفرینی، تقویت زیرساخت‌های آموزشی- پژوهشی، تولید علم و فناوری اهتمام داریم.

دکتر غلامی در پایان جلسه و پیام فوق آورده است که ضمن تبریک مجدد شروع سال تحصیلی جدید فرصت را برشمرد.

هفته دفاع مقدس است و لازم است سلام و درود به روان شهدای گرانقدر و به ویژه خانواده بزرگ و محترمشان تقدیم و آرزوی عزت و سربلندی را برای ایثارگران عرصه جهاد و شهادت مسئلت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا