رفتن به محتوای اصلی

سلول‌های «تی -T» کشنده می‌توانند با تمام ویروس‌های شناخته شده آنفلوانزا مبارزه کنند.

به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان به تازگی دریافتند که سلول‌های «تی -T» کشنده می‌توانند با تمام ویروس‌های شناخته شده آنفلوانزا مبارزه کنند، این پیشرفت فوق‌العاده در علم پزشکی می‌تواند به ساخت یک واکسن جهانی برای بیماری آنفلوانزا منجر شود.

سلول‌های «تی -T» کشنده

با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی بیماری فراگیر آنفلوانزا سالیانه صدها هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

با توجه به تغییر باکتری‌ها، فرمول‌های واکسن‌ها باید به طور مرتب بروزرسانی شوند.

محققان دانشگاه «ملبورن» استرالیا که این پروژه را انجام داده‌اند، اظهار کردند که «سلول‌‌های تی کشنده»”killer T cells” در بدن بیش از نیمی از جمعیت جهان پیدا می‌شود.

سلول‌های تی‌ کشنده “killer T cells “یکی از انواع لنفوسیت تی و نوعی گلبول سفید “WBC” است که سلول‌های سرطانی یا سلول‌هایی که به شکلی دیگر آسیب دیده‌اند را از بین می‌برد.

محققان دانشگاه «ملبورن» در آزمایشات خود متوجه شدند که سلول‌های تی در مبارزه با تمامی گونه‌های متداول آنفلوانزا مؤثر هستند.

این بدان معنا است که این سلول‌ها می‌توانند برای  ایجاد یک چرخه ضد ویروسی فراگیر مورد استفاده قرار گیرند.

چرخه‌ای که نیاز به تعویض سالیانه آن نیست و حتی برای افرادی که این سلول‌ها را به طور طبیعی ندارند نیز کاربردی است. سلول‌های تی منحصر به فرد هستند و سلول‌های آلوده را مستقیماً مورد هدف قرار می دهند.

محققان موسسه «دوهرتی»”Doherty” دانشگاه ملبورن در این پژوهش از طریق «طیف‌سنجی جرمی» استفاده کردند تا بخش‌هایی از ویروس آنفلوانزا که در تمام انواع این بیماری وجود دارد را شناسایی کنند.

محققان دانشگاه «ملبورن» در نهایت متوجه شدند که سلول‌های تی می‌توانند در مبارزه با انواع آنفلوانزاها از قبیل  A ،B و C بسیار مؤثر باشند. طیف‌ سنجی جرمی به بررسی نسبت جرم به بار مولکول‌ها با استفاده از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی می‌پردازد.

محققان این پروژه امیدوارهستند که پژوهش آنها به ساخت یک واکسن جهانی آنفلوانزا منجر شود تا از تاثیرات فراگیر این بیماری در سراسر جهان کاسته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا