رفتن به محتوای اصلی
چسب پلیمری حاوی نانوذرات برای کمک به دندان‌پزشکان

چسب پلیمری حاوی نانوذرات برای کمک به دندان‌پزشکان

پژوهشگران چسب پلیمری حاوی نانوذرات ساختند که به دندان‌پزشک کمک می‌کند تا ترمیم دندان را با کارایی بالا انجام دهد. کسانی که مطب دندان‌پزشکی را با ایمپلنت جدید یا دندان‌پر شده ترک می‌نمایند. میلیون‌ها باکتری در کمین آسیب زدن به دندان آن‌ها است. این باکتری‌ها می‌توانند روی بخش ترمیم شده زیست‌ فیلم ایجاد کنند. جایی که قند یا دیگر کربوهیدارت‌ها می‌توانند محیطی اسیدی ایجاد کنند به مرور دندان را از بین می‌برد یا در آن ترک‌هایی ایجاد می‌کند. این موضوع موجب می‌شود در مدت ده سال بعد از ترمیم، دندان یا بافت ایمپلنت شده دچار آسیب شود که به آن حفره ثانویه گفته می‌شود.

  • حمایت ستاد نانو برای ارتقاء صنعت اسباب‌بازی با کمک فناوری‌نانو

  • استفاده از عایق صوتی ایرانی در پروژه ساخت هتل
  •  استفاده از فیلترهای غبارگیر نانویی در فولاد مبارکه

برای رفع این مشکل، محققان آزمایشگاه ملی اوکریج با استفاده از پراش نوترونی نشان دادند، چگونه نانوذرات با خواص آنتی‌باکتریال می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. این نانوذرات با استفاده از یک چسب پلیمری بین دندان و کامپوزیت پرکننده قرار می‌گیرد.

فرناندو لوئیس استبان فلورز از محققان این پروژه می‌گوید: این لایه چسب توسط دندان‌پزشک پیش از پر کردن دندان در حفره قرار می‌گیرد. کامپوزیت پرکننده دندان معمولا مستعد تشکیل زیست‌فیلم است. هرگونه نقصی در ساختار آن منجر به بروز ترک و در نهایت آسیب به دندان می‌شود. این گروه پژوهشی و تحقیقاتی چسب پلیمری ساختند. در آن خواص آنتی‌باکتریال وجود دارد که مانع از بروز شکاف میان دندان و کامپوزیت می‌شود. در این چسب از نانوذرات اکسید تیتانیوم استفاده شده است.

روندینون از محققان این پروژه می‌گوید: «با ساخت این چسب، ما سطح نانوذرات اکسید تیتانیوم را با پروتئین و سیلان‌ها اصلاًح کردیم تا عملکرد آن بهبود یابد.
بنابراین، امکان اتصال کووالانسی چسب با دندان به‌وجود می‌آید. در قدم بعد با استفاده از پراش نوترونی به بررسی سازوکار این فرآیند پرداختیم و نشان دادیم که پروتئین چگونه به نانوذرات متصل شده و ذرات چگونه در این سامانه توزیع می‌شوند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا