رفتن به محتوای اصلی

ساخت کوچکترین عصای سفید هوشمند توسط دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد سنندج خبر از ساخت کوچکترین عصای سفید هوشمند توسط دانشگاه آزاد را داد. پژوهشگران مرکز رشد واحدهای دانشگاه آزاد سنندج علاوه بر طراحی و ساخت موبایل هوشمند ویژه نابینایان، موفق به ساخت کوچکترین عصای سفید شدند که با استفاده از اشعه مادون قرمز فرد نابینا را در مسیرهای پر ازدحام هدایت کند.

ساخت کوچکترین عصای سفید هوشمند توسط دانشگاه آزاد

اسری پاک‌نهاد، مجری طرح  دستبند پوشیدنی – بریل را یک دستبند هوسمند برای نابینایان دانست و گفت: بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی ۲۸۵ میلیون نفر در سراسر دنیا مشکل بینایی دارند که از این تعداد ۳۹ میلیون نفر به صورت کامل نابینا هستند.

وی ادامه داد: بر این اساس در این مطالعات تلاش کردیم تا دستبندهایی را طراحی کنیم که با اتصال به تلفن همراه بتواند خدماتی را به نابینایان ارائه دهد.

پاک‌نهاد یادآور شد: این دستبند الکترونیکی با بسته شدن به دست فرد نابینا،‌ از طریق بلوتوث به موبایل هوشمند متصل می‌شود و از این طریق فرد می‌تواند فرامین کنترلی را از طریق صفحه کلید بریل به دستبند ارسال کند.

عملکردهای دستبند الکترونیکی

  • موبایل نابینایان دارای کلیدهایی برای رد تماس و پاسخگویی است و افراد نابینا می‌توانند با صفحه کلید بریلی که روی این دستبند تعبیه شده است، از طریق ویبره‌های تعریف شده، پیام‌های خود را ارسال کنند.
  • با استفاده از کلیدهای بریل موجود بر دستبند، می‌توان به سایر منوها و امکانات گوشی دسترسی پیدا کرد، خاطر نشان کرد: صفحه کلید تعبیه شده بر روی این دستبند بر اساس قوانین جهانی طراحی شده است.
  • اعلام هشدار و لرزش برای ارتباط با گجت‌ های هوشمند، امکان اتصال به هندزفری، قابلیت دسترسی به دفترچه تماس، امکان تولید سفارشی، امکان تعریف ویبره‌های خاص و شخصی‌ سازی را ازجمله مزایای این موبایل نام برد.

وی در انتها اضافه کرد: عصای هوشمند نابینایان کوتاه‌ترین عصا در دنیا محسوب می‌شود. این عصای هوشمند قدرت کنترل شناسایی موانع در ازدحام تا ۵ سانتی‌متر و در فضای باز تا ۲ متر را دارد.

این محقق اساس عملکرد عصای هوشمندی را اشعه مادون قرمز ذکر کرد و در انتها ادامه داد: این عصای هوشمند می‌تواند تا ۱۸۰ درجه محیط اطراف کاربر را بررسی و نتایج آن را به حالت ویبره به کاربر منتقل ‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا