رفتن به محتوای اصلی

ساخت دستگاه جدید برای کودکان مبتلا به اوتیسم توسط دانشجوی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد

واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد از ساخت دستگاه جدید برای کودکان مبتلا به اوتیسم توسط دانشجوی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد خبر داد.  محققان کشورمان به منظور هماهنگ‌ سازی و یکپارچه‌ سازی حواس پنج‌گانه در کودکان اوتیستیک، موفق به ساخت دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم شدند.

آرزو فقیهی، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تحقیقات آموزشی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات که موفق به ساخت این دستگاه شده است، همراه با گروهی دانش‌آموزی در ۱۳ دوره مسابقات بین‌‌المللی روبوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ شرکت کرده و به مقام نایب قهرمانی این مسابقات دست یافته است.

وی در ادامه درباره کارکرد این دستگاه در زمینه هماهنگ‌ سازی و یکپارچه‌ سازی حواس پنج گانه در کودکان اوتیستیک، گفت: این دستگاه با تقویت و تعدیل حواس پنج گانه باعث تشخیص و تصویرسازی در ذهن کودکان اوتیستیک شده و به درمان آنها کمک می‌ کند.

به گفته فقیهی، دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم بیشتر جنبه توانبخشی دارد و در کلینیک‌ های توانبخشی مورد استفاده کاردرمان‌ ها قرار می‌ گیرد.

محقق واحد علوم و تحقیقات، با بیان اینکه «دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم» نمونه خارجی ندارد و برای اولین بار در ایران ساخته شده است، یادآوری کرد: این دستگاه چون نمونه دیگری در دنیا نداشته است، موفق به راهیابی به مسابقات اختراعات Itex2018 مالزی شده است.

دانشجوی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد

صنعتی شدن دستگاه توانبخشی

برای صنعتی شدن این دستگاه ارزیابی‌ های لازم برای تولید انبوه آن صورت گرفته و پس از نهایی شدن قرارداد با سرمایه‌ گذار، به تولید انبوه می‌ رسد.

وی در انتها افزود: در جریان برگزاری مسابقات، یک شرکت استرالیایی سفارش خرید ۱۰۰ عدد از دستگاه را ارائه کرده است که در آینده نزدیک قرارداد آن منعقد خواهد شد.

آرزو فقیهی به همراه امید فقیهی دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران دانشگاه فنی و حرفه‌ای، سرپرستی گروهی ۶ نفره متشکل از دانش‌ آموزان مقطع ابتدایی کرج را در قالب آکادمی تحقیقاتی ژوبین برعهده دارند که پژوهش و ایده‌ پردازی‌ های این گروه به ساخت دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم منجر شده است.

دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم

دستگاه یکپارچگی حسی اوتیسم، یک سیستم مکاترونیکی است که این گروه به سرپرستی آرزو فقیهی دانشجوی واحد علوم و تحقیقات، با آن در سیزدهمین دوره مسابقات بین‌‌المللی روبوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ شرکت کرده و حائز مقام نایب قهرمانی جهان شدند. این تیم در نتیجه کسب مقام نایب قهرمانی سیزدهمین دوره مسابقات بین‌‌المللی روبوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ توانست به نمایندگی از کشور ایران به مسابقات بین‌‌المللی روبوکاپ کانادا ۲۰۱۸ راه پیدا کند.

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است
  1. سلام ، از شنیدن این خبر بسیار خوشحال وامیدوار شدم ، کجا و چگونه میتونم بااین خانم مهندس مخترع این دستگاه ملاقات کنم برای استفاده پسرم میخوام ، لطفا پاسخ بدین.مچکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا