رفتن به محتوای اصلی

تسهیل شرایط انتقال دانشجویان از خارج به داخل

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم خبر از تسهیل شرایط انتقال دانشجویان از خارج به داخل داد. و اعلام کرد: با توجه به شرایط ارزی و تحریم‌ها، شرایط برای پذیرش دانشجویان خارج از کشور در دانشگاه‌های داخل تسهیل خواهد‌شد.تسهیل شرایط انتقال دانشجویان

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در دومین نشست معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌‌های کشور با محوریت برنامه‌‌های مهارت‌افزایی و ارتقای توان اشتغال‌پذیری دانشجویان کارشناسی، گفت: هجمه‌ هایی که به آموزش عالی کشور وارد می‌کنند، این است که دانش‌آموختگان و فارغ التحصیلان ما آن‌گونه که انتظار می‌رود نمی‌توانند در بازار کار نقش‌آفرینی کنند؛ این حرف چند وجه دارد. اما اینکه از دانش‌آموختگان و فارغ التحصیلان ما در خارج استقبال شده و نقش‌آفرینی می‌کنند نشان می‌دهد آموزش‌ های ما خوب بوده است.

شریعتی نیاسر ادامه داد: وجه دیگر، نیاز بازار کار به دانش‌آموختگان است. دانشجویان ما مهارتشان باید از چند وجه تقویت شود؛ ارتقای توان اشتغال‌پذیری بسیار جدی است. دغدغه مقام معظم رهبری و مسئولان نظام در جلسات مختلف که به آن اشاره می‌کنند، عمدتاً مربوط به این موضوع است که محصول دانشگاه باید در جامعه کارآمد باشد و ما باید قدم‌های جدی در این زمینه برداریم.

اهم شرایط جهت تسهیل ورود دانشجویان از خارج به داخل کشور

  • دستگاه آموزش عالی به طور جدی به مسئله مهارت‌افزایی نپرداخت
  • درخواست بودجه ۱۴۰ میلیارد تومانی برای مهارت‌افزایی در دانشگاه‌‌ها
  • دانشگاه‌‌ها باید از امکانات یکدیگر استفاده نمایند
  • پروژه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید تجاری‌سازی شود
  • آیین‌نامه یکپارچه آموزش عالی به دانشگاه‌ها ابلاغ شد
  • راه‌اندازی دفاتر هدایت شغلی در دانشگاه‌ها و دفتر مهارت‌افزایی در وزارت علوم

وی تأکید‌کرد: دانشگاه‌ها آمادگی دارند که جوانانی که خارج از کشور تحصیل می‌کنند و به خاطر مشکلات ارزی ناشی از تحریم‌ها با مشکل مواجه شدند، در داخل پذیرش کرده و شرایط انتقال آنها به داخل را آسان کنند و ما حتماً تدابیر و تلاش های لازم را برای انتقال این دانشجویان به دانشگاه‌های داخل فراهم خواهیم کرد.

شریعتی نیاسر در انتها تاکید کرد: استادان و محققانی که در این شرایط علاقمند هستند به کشور بازگشته و در داخل فعالیت کنند، شرایط را برای حضور آنها فراهم می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا