رفتن به محتوای اصلی
سایت سازمان سنجش

سازمان سنجش آموزش کشور زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شده و نسبت به برگزاری آزمون‌های استاندارد و سراسری در کشور اقدام می‌کند. دفتر این سازمان در تهران (خیابان انقلاب اسلامی) واقع شده است و بخشی از بدنه اداری آن در شهرستان کرج مستقر است.

همچنین مسئولیت برگزاری آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی، آزمون سامفا و آزمون TOLIMO بر عهده این سازمان است.

آزمون‌های سازمان سنجش

برنامه زمانی آزمون‌های سال ۱۴۰۳

آزمون سراسری 1403

آزمونزمان ثبت نامزمان برگزاری آزمون
سراسری نوبت اول8 تا 14 آبان 140129 و 30 دی 1401
سراسری نوبت دوم15 تا 21 فروردین 140214 و 15 تیر 1402
دکتری22 تا 29 آبان 140111 اسفند 1401
کارشناسی ارشد16 تا 22 آذر 140111 و 12 اسفند 1401
کاردانی به کارشناسی16 تا 22 آذر 14013 شهریور 1402
کاردانی (دانشگاه فنی و حرفه ای)28 خرداد تا 4 تیر 14023 شهریور 1402

آزمون سراسری

آزمون سراسری سازمان سنجش (کنکور ورودی به مقطع کارشناسی) به عنوان مهمترین آزمون ورودی دانشگاه‌ها، هرساله تیرماه توسط این سازمان برگزار می‌شود. البته از سال ۱۴۰۲، این آزمون در دو نوبت برگزار خواهد شد.

داوطبان ورود به دانشگاه آزاد اسلامی نیز با شرکت در این آزمون، می‌توانند نسبت به انتخاب رشته در این دانشگاه اقدام نمایند. همچنین شایان ذکر است طی چند سال گذشته و به منظور حذف تدریجی آزمون سراسری، امکان انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی نیز فراهم شده است.

آزمون سراسری، در پنج گروه آزمایشی برگزار می‌شود:

تعداد داوطلبان این آزمون به طور میانگین سالانه در حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر است. در سال‌های اخیر، بیشتر داوطلبان در گروه آزمایشی علوم تجربی و با اختلاف کمی، در گروه علوم انسانی ثبت نام کرده‌اند.

بر اساس آخرین اعلام، این آزمون در دو نوبت دی ۱۴۰۱ و تیر ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

آزمون دکتری

دکتری تخصصی PhDآزمون دکتری بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، در قالب دو مرحله سنجش علمی (آزمون متمرکز) و مصاحبه علمی (توسط دانشگاه‌ها) هر ساله برگزار می‌شود. در طی چند سال اخیر، پذیرش دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز از طریق همین آزمون انجام شده است.

مرحله سنجش علمی این آزمون به صورت متداول در اسفندماه هر سال برگزار شده و نتایج آن اواخر فروردین تا اردیبهشت سال بعد اعلام می‌شود. همچنین، مصاحبه علمی و ارزیابی داوطلبان نیز خرداد و تیر هر سال انجام شده و در نهایت، نتایج آزمون شهریورماه منتشر خواهد شد.

تعداد داوطلبان این آزمون به طور میانگین حدود ۱۸۰ هزار نفر است. از این تعداد، حدود ۱۳۰ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شده و در نهایت، حدود ۲۳ هزار نفر پذیرفته می‌شوند.

آزمون کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشدآزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته برای ورود به دوره‌های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پردیس خودگردان دانشگاه‌های دولتی و همچنین پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور، موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

منظور از دوره کارشناسی ارشد «ناپیوسته» آن است که متقاضی شرکت در این آزمون لازم است دارای مدرک کارشناسی باشد. این آزمون، معمولاً در اردیبهشت هر سال برگزار می‌شود اما مطابق برنامه اعلام شده، در سال ۱۴۰۱ زمان برگزاری آن اسفندماه خواهد بود.

شرکت‌کنندگان در این آزمون، می‌توانند همزمان با شرکت در کدرشته اصلی مورد نظر خود، در کدرشته‌های شناور نیز شرکت کنند. همچنین در صورتی که فردی در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه‌ها باشد، به شرط آنکه دانشجوی دوره روزانه نباشد (و همچنین به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای آقایان) می‌تواند در این آزمون شرکت کرده و در صورت قبولی، ضمن انصراف از تحصیل فعلی خود، مجدد ثبت نام نماید.

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های دولتی

آزمون استخدامیآزمون متمرکز استخدامی دستگاه‌های دولتی چند سالی است که به منظور استخدام نیروهای مورد نیاز دولت به صورت یکپارچه و متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.

شرط سنی شرکت در این آزمون، داشتن حداقل ۲۰ سال سن است و حداکثر سن، برای دارندگان مدرک دیپلم ۲۵ سال، فوق دیپلم ۳۰ سال، کارشناسی ۳۵ سال، کارشناسی ارشد ۴۰ سال و دکتری ۴۵ سال در نظر گرفته شده است.

این آزمون به صورت کتبی و سوالات چند گزینه‌ای است و در صورتی که فرد در این مرحله حدنصاب را کسب کند، به مرحله مصاحبه دعوت خواهد شد.

مواد عمومی این آزمون عبارتند از:

  • فناوری اطلاعات
  • ریاضی و آمار مقدماتی
  • زبان و ادبیات فارسی
  • معارف اسلامی
  • زبان انگلیسی
  • اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی
  • هوش و توانمندی‌های عمومی

مواد آزمون تخصصی به تناسب رشته متقاضی، متفاوت است اما ضریب آزمون عمومی و تخصصی، هر دو یکسان در نظر گرفته شده است.

آزمون زبان TOLIMO

آزمون زبان تولیمو Tolimoتولیمو یا TOLIMO، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است. این آزمون زبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و اجرا می‌شود.

نمرات آزمون تولیمو مورد تائید دانشگاه‌های داخلی است. ضروری است دانشجویان دوره دکتری پیش از آزمون جامع نسبت به اخذ نمره موفق یک آزمون زبان اقدام نمایند. همچنین در صورت داشتن مدرک آزمون زبان پیش از ورود به دوره دکتری، این مدرک به عنوان یک امتیاز مثبت ارزیابی خواهد شد.

این آزمون معمولاً به صورت فصلی و ۴ نوبت در سال برگزار می‌شود. همچنین این آزمون، فاقد نمره منفی است. شایان ذکر است لهجه قسمت‌های صوتی آزمون تولیمو ممکن است هر کدام از لهجه‌های بریتیش یا امریکایی باشد.

دانلود دفترچه‌های سازمان سنجش

ویدئوی راهنمای ثبت نام در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

تاریخچه سازمان

در سال ۱۳۴۷، وزارت علوم و آموزش عالى وقت با هدف ساماندهی گزینش دانشجویان نسبت به تاسیس «مرکز آزمون شناسی» اقدام نمود.
در سال ۱۳۵۴، با توجه به افزایش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه، این تشکیلات توسعه یافت و با نام «سازمان سنجش آموزش کشور» تشکیل شد.

این سازمان در سال ۱۳۶۰ منحل و در سال ۱۳۶۸ مجدداً تاسیس شد.

 

نمودار سازمانی

 

چارت سازمانی سازمان سنجش

مسیرهای ارتباطی سازمان سنجش آموزش کشور

عنوانواحد مربوطهنشانی / تلفن
نشانی تهرانواحد ارتباطات مردمیتهران، خیابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، کوچه شهید امانی؛ واحد ارتباطات مردمی
نشانی تهرانواحد اداریتهران، خیابان کریمخان زند، بین خیابان‌های استاد نجات الهی (ویلا) و سپهبد قرنی، پلاک 204
تلفن مستقیمروابط عمومی تهران42163
اعتراضات، پیشنهادها، درخواست‌های گواهی یا کارنامه (بر روی پاکت حتماً عنوان آزمون را ذکر کنید) روابط عمومیتهران؛ ص.پ: 1314-15875
رفع نواقص آزمون سراسری (اشتباه در تنظیم فرم تقاضانامه، نحوه تنظیم فرم انتخاب رشته، کمبود مدارک برای تکمیل پرونده ثبت نامی آزمون) روابط عمومیتهران؛ ص.پ: 1314-15875
اداره ثبت نامکرج؛ ص.پ: 3166-31535
کرج؛ کدپستي: 3177983534
رفع نقص آزمون تحصيلات تكميليآزمون تحصيلات تكميليتهران؛ ص.پ: 1365-15875
اداره ثبت نامکرج؛ ص.پ: 3166-31535
کرج؛ کدپستي: 3177983534
آزمون‌های متفرقه (بر روی پاکت حتماً عنوان آزمون را ذکر کنید) روابط عمومیتهران؛ ص.پ: 1314-15875
مسایل مربوط به سوالات و کلید آزمون‌هاآزمون‌سازی و روان‌سنجیتهران؛ ص.پ: 4378-15875
موارد تقلب و تخلفحراستتهران؛ ص.پ: 6369-14155
هفته نامه پیک سنجشپیک‌ سنجشتهران؛ ص.پ: 5557-14155
ماهنامه راه دانشگاهراه دانشگاهتهران؛ ص.پ: 4731-15875
مسائل مربوط به آزمون‌های آزمایشیشرکت تعاونی خدمات آموزشیتهران؛ ص.پ: 3548-15815
پیگیری نامه‌های ارسالیدبیرخانه تهران88923950

مطالب سازمان سنجش در سایت دانشگاهیان

مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد
سنجش مهارت‌های زبان فارسی
برگزاری دو آزمون استخدامی کشور با رقابت 7 هزار نفر جمعه27 دی ماه
مهلت مجدد ثبت نام
پذیرش المپیادی‌ها
اطلاعیه سازمان سنجش

RSS آخرین اخبار سایت سازمان سنجش

برگشت به بالا