رفتن به محتوای اصلی

آزمون سازمان سنجشسازمان سنجش آموزش کشور زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شده و نسبت به برگزاری آزمون‌های استاندارد و سراسری در کشور اقدام می‌کند. دفتر این سازمان در تهران (خیابان انقلاب اسلامی) واقع شده است و بخشی از بدنه اداری آن در شهرستان کرج مستقر است.

آزمون‌های سازمان سنجش

آزمون سراسری

آزمون سآزمون کارشناسی سازمان سنجشراسری (کنکور ورودی به مقطع کارشناسی) به عنوان مهمترین آزمون ورودی دانشگاه‌ها، هرساله تیرماه توسط این سازمان برگزار می‌شود. این آزمون، در پنج گروه آزمایشی برگزار می‌شود:

آزمون متمرکز تحصیلات تکمیلی

هر ساله آزمون کارشناسی ارشد (اردیبهشت ماه) و آزمون دکتری (اسفندماه) به صورت متمرکز توسط این سازمان برگزار می‌شود. به طور معمول آزمون کارشناسی ارشد در دو روز و آزمون دکتری در یک روز میزبان داوطلبان است.

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های دولتی

آزمون متمرکز استخدامی دستگاه‌های دولتی چند سالی است که به منظور استخدام نیروهای مورد نیاز دولت به صورت یکپارچه و متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. این آزمون به صورت کتبی و سوالات چند گزینه‌ای است و در صورتی که فرد در این مرحله حدنصاب را کسب کند، به مرحله مصاحبه دعوت خواهد شد.

آزمون زبان MSRT

اآزمون سراسریز جمله آزمون‌های معتبر زبان، آزمون زبان MSRT است که متعلق به وزارت علوم است و از سوی سازمان سنجش برگزار می‌شود. نمرات این آزمون مورد تائید دانشگاه‌های داخلی است. ضروری است دانشجویان دوره دکتری پیش از آزمون جامع نسبت به اخذ نمره موفق یک آزمون زبان اقدام نمایند.

تاریخچه سازمان سنجش

در سال ۱۳۴۷، وزارت علوم و آموزش عالى وقت با هدف ساماندهی گزینش دانشجویان نسبت به تاسیس «مرکز آزمون شناسی» اقدام نمود.
در سال ۱۳۵۴، با توجه به افزایش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه، این تشکیلات توسعه یافت و با نام «سازمان سنجش آموزش کشور» تشکیل شد.

این سازمان در سال ۱۳۶۰ منحل و در سال ۱۳۶۸ مجدداً تاسیس شد.

 

نمودار سازمانی سازمان سنجش

 

چارت سازمانی سازمان سنجش

آخرین اخبار سازمان سنجش

مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد
سنجش مهارت‌های زبان فارسی
برگزاری دو آزمون استخدامی کشور با رقابت 7 هزار نفر جمعه27 دی ماه
مهلت مجدد ثبت نام
پذیرش المپیادی‌ها
اطلاعیه سازمان سنجش
انتشار دفترچه انتخاب رشته
هشدار جدی سازمان سنجش
آزمون دکتری 99
آزمون تافل
انتخاب رشته
آزمون دکتری
اخبار آزمون کارشناسی ارشد
سازمان سنجش
اخبار آزمون کارشناسی ارشد
سازمان سنجش
آزمون دکتری

RSS آخرین اخبار سایت سازمان سنجش

برگشت به بالا