رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته اقتصاد

معرفی و انتخاب رشته اقتصاد

اقتصاد علم محدودیت‌هاست و افرادی که می‌خواهند اقتصاد را نه از زاویه‌ای که عامه مردم می‌بینند، بلکه با تحلیل‌های علمی بشناسند به‌سراغ انتخاب رشته اقتصاد می‌روند. رشته‌ای که ترکیبی است از مباحث مالی، فرمول‌های ریاضی و به‌تازگی علم روانشناسی نیز به آن اضافه شده است.

تعریف اقتصاد متفاوت است.مطالعه کمبود، چگونگی استفاده از منابع و مطالعه در رابطه با تصمیم گیری می‌تواند باشد.اقتصادر یک رشته وسیع است که به افراد کمک می‌کند تا سیر تاریخی را درک کنند و دنیای امروز را تفسیر کنند و برای اقتصاد آینده پیش‌بینی کنند. مطالعه اقتصاد فردی اقتصاد خرد و مطالععه اقتصاد به عنوان یک کل، اقتصاد کلان نامیده می‌شود.معرفی رشته اقتصاد

اقتصاد یک علم اجتماعی است که به تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات مربوط می‌شود. این مطالعه نحوه انتخاب افراد، مشاغل، دولت‌ها و کشورها در مورد نحوه تخصیص منابع را بررسی می‌کند. اقتصاد بر اساس پیش فرضهایی است که انسان‌ها با رفتار عقلانی عمل می‌کنند و به دنبال بهینه‌ترین سطح سود یا مطلوبیت هستند، بر اقدامات انسان متمرکز می‌شوند. عناصر اصلی اقتصاد، مطالعات مربوط به کار و تجارت است.

اقتصاد به دو شاخهٔ اصلی تقسیم می‌شود: اقتصاد خرد (Microeconomics) و اقتصاد کلان (Macroeconomics). در اقتصاد حرد، بررسی رفتار افراد و شرکت‌ها در بازار به منظور درک تخصیص منابع بهینه صورت می‌گیرد. در حالی که در اقتصاد کلان, مسائل بزرگتری مانند تورم، بیکاری و رشد اقتصادی بررسی می‌شود.

رشتهٔ اقتصاد از زمستان‌های خشک تا کمبودهای اقتصادی و از قیمت‌های باورنکردنی گرفته تا مسائل جهانی اقتصادی، رویدادهای زیادی را شامل می‌شود. به همین دلیل، رشتهٔ اقتصاد به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های علوم اجتماعی شناخته می‌شود.

از آنجا که کاربردهای زیادی برای نیروی انسانی و روش‌های مختلف برای دستیابی به منابع وجود دارد، وظیفه اقتصاد این است که تعیین کند کدام روش‌ها بهترین نتیجه را می‌دهند. اقتصاد را می‌توان به طور کلی به اقتصاد کلان تقسیم کرد، که بر رفتار اقتصاد به عنوان یک کل متمرکز است و اقتصاد خرد که بر افراد و مشاغل خاص متمرکز است.
اقتصاد، مطالعه چگونگی تخصیص منابع کمیاب برای تولید، توزیع و مصرف افراد به صورت جداگانه و جمعی است.
دو نوع عمده اقتصاد، اقتصاد خرد است که بر رفتار مصرف کنندگان و تولیدکنندگان منفرد متمرکز است و اقتصاد کلان که اقتصاد کل را در مقیاس منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی بررسی می‌کند.
اقتصاد به ویژه به کارایی در تولید و مبادله توجه دارد و از مدل‌ها و فرضیات برای درک چگونگی ایجاد مشوق‌ها و سیاست‌هایی استفاده می‌کند که کارایی را به حداکثر برساند.
اقتصاددانان شاخص‌های اقتصادی متعددی مانند تولید ناخالص داخلی (GDP) و شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) را تنظیم و منتشر می‌کنند.
سرمایه داری، سوسیالیسم و کمونیسم انواع سیستم‌های اقتصادی هستند.

شناخت رشته اقتصاد

رشته اقتصاد

هدف این رشته آشنایی دقیق با وظایف اساسی سازمان‌های بازرگانی، افزایش مهارت و توانایی دانشجویان در شناخت مسائل مبتنی به مدیریت، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به هر یک از این مسائل، ارزیابی راه حل‌های مختلف در مورد هر مسأله و تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات متخذه است. در این رشته دانشجویان قادر خواهند شد تا به عنوان محقق به پژوهش پرداخته و با تجزیه و تحلیل تخصصی مسائل مدیریتی به اداره موفقیت‌آمیز سازمان‌ها کمک نمایند.

اقتصاد به عنوان یک حوزه اجتماعی تعریف می‌شود که بر رویه‌ها ، گفتمان‌ها و اصطلاحات مادی مرتبط با تولید، استفاده و مدیریت منابع تأکید دارد. نمایندگان اقتصادی می‌توانند افراد حقیقی، مشاغل، سازمان‌ها یا دولت‌ها باشند. معاملات اقتصادی وقتی اتفاق می‌افتد که دو گروه یا طرف با ارزش یا قیمت کالا یا خدمات متعاملی که معمولاً به یک ارز مشخص بیان می‌شود، موافقت کنند. با این حال، معاملات پولی تنها بخش کوچکی از حوزه اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهد.

فعالیت اقتصادی از طریق تولید که از منابع طبیعی، نیروی کار و سرمایه استفاده می‌شود، دامن می‌زند. با گذشت زمان به‌دلیل تکنولوژی (اتوماسیون، شتابدهنده فرآیند، کاهش توابع هزینه) و نوآوری (محصولات جدید، خدمات، فرآیندها، گسترش بازارها، متنوع‌سازی بازاره) تغییر کرده است. مالکیت معنوی و تغییر در روابط صنعتی (برجسته‌ترین کار کودکان در بعضی از نقاط جهان با دسترسی جهانی به آموزش جایگزین می‌شود).

اقتصاد معین نتیجه مجموعه فرایندی است که شامل فرهنگ، ارزش‌ها، آموزش، تحول فناوری، تاریخ، سازمان اجتماعی، ساختار سیاسی و سیستم‌های حقوقی و همچنین جغرافیای آن، وقف منابع طبیعی و اکولوژی به عنوان عوامل اصلی است. این عوامل زمینه، محتوا را ارائه می‌دهند و شرایط و پارامترهایی را که یک اقتصاد در آن کار می‌کند تنظیم می‌شود. به عبارت دیگر، حوزه اقتصادی یک حوزه اجتماعی از رویه‌ها و معاملات انسانی است.آشنایی با رشته اقتصاد
اقتصاد مبتنی بر بازار اقتصادی است که در آن کالاها و خدمات مطابق تقاضا و عرضه بین شرکت‌کنندگان (نمایندگان اقتصادی) به‌صورت بارتر یا واسطه مبادله با یک اعتبار یا بدهی پذیرفته شده در شبکه مانند واحد پول تولید و توزیع می‌شوند. اقتصاد مبتنی بر فرماندهی، اقتصادی است که عوامل سیاسی مستقیماً کنترل آنچه تولید می‌شود و نحوه فروش و توزیع آن را کنترل می‌کنند.

 

کارشناسی اقتصاد

رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی شامل شش گرایش به شرح ذیل است:

 • اقتصاد نظری
 • اقتصاد بازرگانی
 • اقتصاد صنعتی
 • اقتصاد حمل و نقل
 • اقتصاد پول و بانکداری
 • اقتصاد کشاورزی

کارشناسی ارشد اقتصاد

 • برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی
 • توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
 • علوم اقتصادی
 • اقتصاد انرژی

گرایش‌های دکتری اقتصاد

 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت سیاست‌گذاری بازرگانی
 • رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

بازار کار رشته اقتصاد

مدیر مالی، تحلیلگر مالی، متصدی بانک، استاد دانشگاه، پژوهشگر، کارشناس گمرک، کارشناس امور مالیاتی، مدیر فروش، کارشناس/مدیر بازاریابی، کارشناس بیمه، کارشناس/مدیر خرید و تدارکات، کارشناس تحقیقات بازار، وزارت‌خانه‌ها و… . از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در آن مشغول شوند.

آینده شغلی رشته اقتصاد بستگی به فعالیت‌های بانکی کشور با توجه به نوع نگرش بانک‌ها به مقوله اقتصاد دارد. آنچنان اقتصاد برای بانک‌ها حائز اهمیت است که بعضی از بانک‌ها از این کلمه برای خود برند ساخته‌اند. مانند: بانک اقتصاد نوین و بانک مهر اقتصاد.

نکته مهم در این رشته‌این است که اقتصاد باعث ساختن ذهنی فعال و انتخابگر برای دانشجویان می‌شود و فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند به تدارکات و ایجاد بنگاه­‌های خدماتی و بازرگانی شخصی نیز بیندیشند.

قبولی در رشته اقتصاد و گرایش‌های خوب آن در دانشگاه‌های خوب به خصوص دانشگاه‌های تهران، می‌تواند باعث شود تا شما از همان زمان دانشجویی، وارد بازار کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا