رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته مهندسی صنایع

معرفی و انتخاب رشته مهندسی صنایع

سال‌ها بین مدیران و مهندسان دعوا بود! مدیران، مهندسان را فاقد بینش جامع مدیریت می دانستند و مهندسان، مدیران را فاقد تخصص فنی. رشته مهندسی صنایع راهکاری بود برای حل این مساله دیرین. با انتخاب رشته مهندسی صنایع، می‌توانید روی پلی میان مدیریت و مهندسی قرار بگیرید.معرفی رشته صنایع

مهندسان صنایع راه‌هایی برای از بین بردن اتلاف در فرایندهای تولید پیدا می‌کنند. آن‌ها روش‌های کارآمدی را برای استفاده از کارگران، ماشین آلات، مواد، اطلاعات و انرژی برای ساخت یک محصول یا ارائه خدمات ابداع می‌کنند. مهندسان صنایع اغلب در تیم‌هایی با متخصصان دیگر، تکنسین‌های مهندسی صنایع و کارکنان تولید کار می‌کنند. 
 

مهندسان صنایع معمولاً موارد زیر را انجام می‌دهند: 

 • برای درک روشها و فعالیتهای تولید و خدمات، برنامه‌های تولید، مشخصات مهندسی، جریان فرآیند و سایر اطلاعات را مرور می‌کنند
 • نحوه تولید قطعات یا محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر بازده را مشخص می‌کنند
 • سیستم‌های مدیریت را توسعه می‌دهند تا برنامه‌ریزی مالی و تجزیه و تحلیل هزینه را کارآمدتر کنید
 • روش‌های کنترل کیفیت را برای حل مشکلات تولید یا به حداقل رساندن هزینه‌ها اعمال می‌کنند و همکاری با مشتریان و مدیریت برای تدوین استانداردهای طراحی و تولید
 • سیستم‌های کنترل را برای هماهنگی فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی تولید برای اطمینان از مطابقت محصولات با استانداردهای کیفیت طراحی می‌کنند. 
 • در مورد مشخصات محصول، فروشندگان در مورد خریدها، پرسنل مدیریتی در مورد توانایی‌های تولید و کارکنان در مورد وضعیت پروژه‌ها با مشتریان مشورت می‌کنند.

آشنایی با رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع

یک مهندس صنایع می‌تواند با تخصص خود بیشترین کمک را به یک مدیر بخش صنعت داشته باشد. چرا که یک مهندس صنایع تخصص مدیریت را هم داراست ولی یک مدیر الزاما تخصص مهندس صنایع را ندارد. در واقع کار مهندسی صنایع مانند یک پل، اتصال بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان‌ها است. 
 
در مجموع مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی، روش‌ها و تکنولوژی هستند. درحالی که سایر رشته‌های مهندسی بیشتر درگیر ماهیت فنی فرایندها و فراورده‌ها هستند. 
 
در واقع مهندسی صنایع تنها رشته مهندسی است که عامل “انسان” یکی از مؤلفه‌های اصلی سیستم‌های مورد مطالعه آن را تشکیل می‌دهد. در نتیجه مهندسان صنایع در تیم‌های میان رشته‌ای برای امور برنامه‌ریزی، نصب و کنترل و بهبود فعالیت‌های مؤسسات به خدمت گرفته می‌شوند. 
 
مهندسی صنایع شاخه‌ای از مهندسی است که سعی در بهتر کردن کارها دارد. مهندسان صنایع نسبت به کاهش هزینه‌های تولید، افزایش بهره‌وری، بهبود کیفیت محصولات و خدمات، اطمینان از سلامت و ایمنی کارگران، محافظت از محیط زیست و رعایت مقررات دولت دغدغه دارند. 
 
آن‌ها طبق اعلام انستیتوی مهندسان صنایع، “برای از بین بردن اتلاف وقت، پول، مواد و انرژی تلاش می‌کنند. ” به عنوان مثال، مهندسان صنایع ممکن است برای ساده‌سازی اتاق عمل، کوتاه کردن یک خط غلتک، خطوط مونتاژ ایمن‌تر و کارآمد‌تر کار کنند و تحویل کالا را تسریع کنند. 
 
مهندسان صنایع در تمام مراحل تولید و فرآوری مشارکت دارند. آن‌ها ممکن است امکانات جدیدی را از پایین به بالا طراحی کنند، یا ممکن است مسئولیت بهسازی، گسترش یا پیکربندی مجدد امکانات موجود را داشته باشند. آن‌ها ممکن است ملزم به طراحی تجهیزات جدید یا نوشتن مشخصات برای تجهیزات خریداری شده از فروشندگان خارجی و اطمینان از مطابقت آن شرایط باشند. آن‌ها همچنین ممکن است نیاز به بازگرداندن امکانات و تجهیزات موجود، طراحی فرایندهای جدید و طراحی ابزارها و وسایل جدید داشته باشند. 
 
به منظور حفظ این استانداردها، مهندسان صنایع باید دانش درستی در بسیاری از زمینه‌های مهندسی داشته باشند و همچنین با فرآیندهای کاری، تجهیزات، ابزار و مواد به منظور طراحی سیستم‌ها و تجهیزات مطابق با الزامات مربوط به هزینه، کیفیت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست آشنایی داشته باشند. 

کارشناسی مهندسی صنایع

 • برنامه‌ریزی وتحلیل سیستم‌ها
 • تکنولوژی صنعتی
 • ایمنی صنعتی
 • تولید صنعتی

کارشناسی ارشد مهندسی صنایع

 • لجستیک و زنجیره تامین
 • مدیریت نوآوری و فناوری
 • بهینه‌سازی سیستم‌ها
 • سیستم‌های سلامت
 • کیفیت و بهره‌برداری
 • سیستم‌های اطلاعاتی
 • سیستم‌های کلان
 • مدیریت مهندسی
 • مدیریت پروژه
 • مهندسی مالی
 • آینده پژوهی

 

 

گرایش‌ دکتری مهندسی صنایع

 دکترای صنایع برخلاف کارشناسی ارشد آن که دارای گرایش‌های متنوعی است، تنها یک گرایش با نام  “مهندسی صنایع” دارد.

بازار کار رشته مهندسی صنایع

در کشور ما، بازارکار خوبی برای مهندسان صنایع وجود دارد چرا که هر سازمان، شرکت یا مؤسسه صنعتی، تجاری و خدماتی در کار خود به مهندس صنایع نیاز دارند. البته به شرطی که فرد دارای تخصص، دانش، مهارت و تجربه کافی و خوبی در این زمینه باشد. البته با توجه به رشد و توسعه صنایع و تولیدات مختلف در کشور، پیش‌بینی می‌شود آینده شغلی خوبی پیش روی مهندسی صنایع در ایران باشد. 
 
از مهم‌ترین زمینه‌های کاری که مهندسان صنایع با آن درگیرند می‌توان به این موارد اشاره کرد: 

مدیریت تولید

 مهندسان تولید در رقابت‌های جهانی در راستای کسب مزیت‌هایی، از مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و اقتصاد همراه با مهندسی صنایع بهره می‌گیرند تا مسائل طراحی، توسعه و اجرای عملیات سیستم‌های تولیدی پیشرفته را به طور مؤثر حل کنند.

سیستم‌های تولیدی

 این گرایش کاری بر روی طراحی وکنترل تولید، توزیع وسیستم‌های خدماتی تاکید دارد و شامل طراحی کارخانه، طراحی حمل ونقل، برنامه‌ریزی تولید و کنترل موجودی است.

مهندسی مالی

 مهندسی مالی برای افرادی که تمایل به کارهایی نظیر مدیریت مالی، بانکداری و امور مشاوه‌ای مالی دارند در نظر گرفته شده است. آموزش در این زمینه نیز شامل فرایندهای احتمالی بهینه سازی، بازارهای مالی و کاربرد آن‌ها و محاسبات است.

مهندسی کیفیت

گرایش مهندسی کیفیت در مهندسی صنایع تلاش درجهت تربیت افرادی داردکه بتوانند با مفاهیم و ابزارهای فنی و مدیریتی، سیستم‌های کیفیت را اجرا و هدایت کنند. آموزش در این زمینه به بهبود کیفیت استراتژی‌های کیفیت سازمانی و روش‌های آماری می‌پردازد.

مدیریت مهندسی

در چند دهه اخیر این زمینه پیشرفت زیادی صورت گرفته است. دلیل این پیشرفت را در سه سطح ملی، صنعت  و فردی می‌توان دید.

مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی

علاقه‌مندان به این گرایش مایل به یادگیری مهارت‌های مهندسی و مدیریتی با تاکید بر سیستم‌های اطلاعاتی و محاسباتی هستند. این افراد با مهارت‌های همچون برنامه‌نویسی کامپیوتر ومهارت‌های مربوط به سیستم‌های اطلاعاتی و آشنایی با نرم‌افزارهای متفاوت، قادرند سیستم‌های اطلاعاتی را برای کنترل زنجیره عرضه تولید و تجارت طراحی کنند.

مدیریت پروژه (کنترل پروژه)

 در واقع کنترل اجزای دقیق و کامل برنامه تدوین شده است در جهت حفظ مسیر پروژه برای دستیابی به یک تعادل اقتصادی موجه بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت برای اجرای پروژه است.

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است
 1. این یکی از کامل ترین مطالبی بود که درباره رشته مهندسی صنایع خوندم. ممنون از شما به خاطر مطالب ارزشمند این سایت. لطفاً درباره واحدهایی هم که باید پاس کنیم توضیح بدید. متشکرم

 2. باسلام
  من این رشته درس خوندم . از دانشگاه آزاد متشکرم که بهم اجازه درس خوندن داد از طریق الکترونیکی. طرح خیلی خوبی بود برای من که شاغلم.
  متشکرم دانشگاه آزاد تهران جنوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا