رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی و انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر

اگر در حال مطالعه این نوشته هستید، آن را مدیون مهندسان کامپیوترید! افرادی که در دو حوزه اصلی نرم‌افزار و سخت‌افزار، به‌صورت مستمر مشغول توسعه سیستم‌های کامپیوتری هستند تا زندگی را برای تمام مردم و کسب و کار و صنعت را برای فعالان اقتصادی تسهیل کنند. در ادامه به معرفی و انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر می‌پردازیم

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر در تقاطع تکنولوژی و نوآوری وجود دارد. این رشته، مسیر‌های حرفه‌ای متنوعی را در هر دو شاخه سخت افزار (مانند ریز پردازنده‌ها) و توسعه نرم افزار ارائه می‌دهد که هر کدام پیشرفت‌های محاسباتی را در صنایع مختلف از جمله هوا فضا و مراقبت‌های بهداشتی می‌پردازند.

مهندسی کامپیوتر با هم به دانش فنی و مهندسی برق می‌پیوندد تا پیشرفت‌های بیشتری در فن آوری دیجیتال، شبکه‌های کامپیوتری و سیستم‌های کامپیوتری ایجاد کند. به نوبه خود، مهندسان کامپیوتر از دانش گسترده خود در طراحی سخت افزار و نرم افزار و برنامه نویسی کامپیوتری استفاده می‌کنند تا سیستم عامل و رایانه‌های محاسباتی کارآمدتر و موثرتر باشند. مهندسین کامپیوتر به طور یکپارچه از آخرین نوآوری‌ها یکپارچه سازی می‌کنند، سخت افزار کامپیوتر جدید را طراحی می‌کنند، برنامه‌های کاربردی نرم افزاری را اجرا می‌کنند و قابلیت‌های شبکه‌ها و سیستم‌های ارتباطی را افزایش می‌دهند.

مهندسی کامپیوتر شاخه ای از مهندسی است که چندین رشته از علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک مورد نیاز برای توسعه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر را با هم ادغام می‌کند.مهندسین کامپیوتر معمولاً به جای فقط مهندسی نرم افزار یا مهندسی الکترونیک ، در زمینه مهندسی الکترونیک (یا مهندسی برق) ، طراحی نرم افزار و تلفیق سخت افزار-نرم افزار آموزش می بینند.

مهندسان کامپیوتر در بسیاری از جنبه های سخت افزاری و نرم افزاری رایانه ، از طراحی میکروکنترلرهای منفرد ، ریزپردازنده ها ، رایانه های شخصی و ابر رایانه ها گرفته تا طراحی مدار ، نقش دارند. این رشته مهندسی نه تنها به چگونگی عملکرد خود سیستم‌های رایانه ای بلکه همچنین ادغام آنها در تصویر بزرگتر متمرکز است.

کارهای معمول مهندسان کامپیوتر شامل نوشتن نرم‌افزار و سیستم عامل برای میکروکنترلرهای تعبیه شده، طراحی تراشه‌های VLSI، طراحی حسگرهای آنالوگ، طراحی برد مدار سیگنال مخلوط و طراحی سیستم عامل است. مهندسین کامپیوتر همچنین برای تحقیقات رباتیک مناسب هستند، که بیشتر به استفاده از سیستم‌های دیجیتال برای کنترل و نظارت بر سیستم‌های الکتریکی مانند موتورها، ارتباطات و حسگرها متکی است. مهندسان کامپیوتر سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری رایانه‌ای را ارزیابی، طراحی و نگهداری می‌کنند.معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

آن‌ها پردازنده‌های رایانه‌ای، تابلوهای مدار و سیستم‌های شبکه را توسعه، آزمایش و طراحی می‌کنند. آن‌ها مشکلات سیستم را برطرف می‌کنند و یا نگرانی‌هایی را که با سخت‌افزار یا نرم‌افزار ایجاد می‌شود و به پیشرفت فناوری رایانه کمک می‌کنند برطرف می‌کنند. به طور معمول، یک مهندس کامپیوتر برای شروع کار خود لیسانس مهندسی کامپیوتر می‌گیرد. یک مدرک مهندسی کامپیوتر ترکیبی از دوره‌های مهندسی برق و علوم کامپیوتر است که هر دو مورد نیاز برای مهندس کامپیوتر هستند. برای تبدیل شدن به یک مهندس توانمند کامپیوتر، به دانش هر دو نیاز دارید. برخی از دانشجویان مهندسی ضمن کسب مدرک خود در یک دوره کارآموز شرکت می‌کنند تا پس از فارغ التحصیلی تجربه کار داشته باشند.آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی سخت‌افزار

از جمله وظایف مهندسان سخت‌افزار این است که به تحقیق، طراحی، توسعه و آزمایش سیستم‌های رایانه‌ای و پردازنده‌ها و تخته مدار، دستگاه‌های حافظه، شبکه‌ها و روترها است.

سخت‌افزار کامپیوتر شامل موارد زیر است:

  • تراشه‌های حافظه شامل، حافظه‌های RAM، ROM و فلش مموری‌ها
  • دستگاه‌های ذخیره سازی داده‌ها: هارد دیسک‌ها و درایوهای نوری
  • دستگاه‌های ورودی: کیبورد، کیس، موس، دوربین، میکروفون، اسکنر، صفحه نمایش لمسی و سنسور از راه دور
  • دستگاه‌های خروجی: چاپگر، مانیتور، دستگاه‌های صوتی و مودم‌ها و سوئیچ‌ها و روتر

کار اصلی مهندس سخت‌افزار کامپیوتر ادغام این دستگاه‌ها در سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ای است.آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی نرم‌افزار

نرم‌افزار رایانه شامل موارد زیر است:

  • سیستم عامل
  • برنامه‌های کاربردی مثل گرافیک، صدا، فیلم، رسانه و بازی
  • شبکه و ارتباطات شامل طراحی وب سایت، پروتکل‌های اینترنت و …
  • زبان‌های برنامه‌نویسی
  • امنیت شبکه و سیستم

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر

گزینه‌های حرفه‌ای برای کسانی که مایل به ورود به حرفه مهندسی کامپیوتر هستند وجود دارد. از رباتیک گرفته تا شبکه‌های بی سیم و از سیستم عامل‌ها تا طراحی هواپیما.

اگر شما به یکی از زبان‌های روز برنامه نویسی مانند ASP ، PHP یا برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل مسلط باشید، قطعاً بیکار نخواهید ماند و با حداقل ۴ تا ۶ میلیون تومان حقوق در ماه استخدام می‌شوید.

کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر

با وجود توسعه روز افزون بازارهای دیجیتال و شبکه اینترنت، نیاز به حرفه‌های مهندسی کامپیوتر نیز رو به افزایش است.

تبدیل شدن به یک مهندس کامپیوتر نیازمند آموزش عالی دانشگاه است که می‌تواند از چهار تا هفت سال طول بکشد تا تکمیل شود. در دو سال اول تحصیل در رشته کارشناسی، دانشجویان به طور معمول نیازهای مهندسی کامپیوتر و دوره‌های آموزشی عمومی را به پایان می‌رسانند. دو سال بعدی تمرکز بر کلاس‌های پایه در علوم رایانه، مهندسی برق و ریاضیات است. دانشجویان به طور معمول نرم افزار، سخت افزار، شبکه و امنیت را مطالعه می‌کنند.

بازار کار

بسیاری از کارفرمایان مهندسین را با درجه‌های پیشرفته ترجیح می‌دهند، که به این معنی دو سال کار کارشناسی ارشد برای واجد شرایط بودن برای این شغل‌ها است.

در نهایت، اگر اهداف حرفه‌ای شامل تحقیقات کاربردی و یا حرفه‌ای در دانشگاه باشد، یک دکترا در مهندسی کامپیوتر ممکن است جواب دهد.

انتخاب رشته مهندسی کامپیوتر را در صورتی به شما توصیه می‌کنیم، که علاقه کافی برای ادامه این رشته و حضور در بازار کار آن را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا