رفتن به محتوای اصلی

افزایش تعداد پرونده‌های کارشناسی ارشد و دکتری در کمیسیون موارد خاص

ابوالحسن ریاضی، معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان، درباره علت افزایش پرونده‌های دانشجویی تحصیلات تکمیلی در کمیسیون موارد خاص گفت: براساس آمارها متوجه شدیم که تعداد پرونده‌های کارشناسی ارشد و دکتری در کمیسیون موارد خاص رو به افزایش است با توجه به افزایش تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری، مجموعه‌ای از مسایل این حوزه نیز افزایش پیدا می‌کند.

افزایش تعداد پرونده‌های کارشناسی ارشد

وی ادامه داد: درحال حاضر مهم‌ترین مساله‌ای که دانشجویان کارشناسی ارشد با آن مواجه‌اند، بحث سخت گیری‌ها، استانداردها، افزایش کمی دانشجویان، افزایش تعداد دانشجویان دو ترم مشروطی کارشناسی ارشد است که طبق آیین‌نامه آموزشی این دانشجویان باید اخراج شوند.

معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: از طرفی هم، هر نوع اخراج با مسائل عدیده‌ای در دانشگاه‌ها، اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان و سیستم اداری روبرو شده و تقاضای دانشجویان برای این‌که فرصت ترم سوم دریافت کنند، آغاز می‌شود.

دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دچار سنوات می‌شوند

وی با بیان این‌که بحث سنوات از جمله مسائل دیگری است که مطرح شده است، افزود: در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری موضوع برای دانشجویان به انتها می‌رسد، نمی‌توانند موضوع پیدا کنند، به همین دلیل دچار سنوات می‌شوند. بعد از سنوات نیز موضوع دریافت هزینه‌ها پیش می‌آید از همین رو یک زنجیره از مسایل پیش می‌آید.

ریاضی یادآور شد: وظیفه کمیسیون موارد خاص این است که به مواردی که خارج از اراده دانشجو منجر به ایجاد اختلال شده، رسیدگی کند.

وی ادامه داد: قوانین و آیین‌نامه‌های ما عمدتا معطوف به دوره‌های کارشناسی است، باید دوباره برخی از بندها را در آیین‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری اضافه کنیم. شاید یکی از مهم‌ترین این بندها در دوره دکتری، نوع رابطه اساتید راهنما و مشاور با دانشجویان دکتری است. به نظر می‌رسد حد اختیار بسیار گسترده‌ای برای اساتید راهنما و مشاور گذاشته شده که در برخی از مواقع برای دانشجویان مشکل ایجاد می‌کند.

وی افزود: عدم پذیرش کفایت علمی از استاد راهنما، زمان ناکافی برای انجام پروژه تحقیقاتی و بحث انتشار مقالات، مجموعه‌ای از مسایل خارج از اراده دانشجو در تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری است که ما را به این نتیجه رسانده به این موارد در آیین‌نامه‌ها و دستور العمل‌ها توجه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا