رفتن به محتوای اصلی

رئیس جمهور درجمع رؤسا و مدیران شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپی

از وظایف پارک‌های علمی علاوه بر فتح مرزهای فناوری و دانش، کمک به تولید است. کند کردن مسیر فشاردشمن ، توقع ما از پارکهای علمی است. روابط دولت با شرکت‌های دانش بنیان و نوآفرین آسان‌تر خواهد شد.

رئیس جمهور درجمع رؤسا و مدیرانرئیس جمهور تلاش در مسیر خودکفایی را گامی عملی در مبارزه با استکبار و قدرت‌های بزرگ دانست و با بیان اینکه روابط دولت با شرکت‌های دانش بنیان و نوآفرین آسان تر خواهد شد، تاکید کرد: هدف تحریم ها، کاستن از رشد فناوری است و ما باید از تحریم‌ها به عنوان فرصتی برای رشد فناوری‌ها در کشور بهره گرفت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه ۴ اسفند ماه ۹۷ در جمع مدیران شرکتهای دانش بنیان و نوآفرین گفت: آمریکا زمانی با جذب متخصصان دنیا پیشرفت کرد که دورش دیوار نکشیده بود و هر کشوری دور خود دیوار بکشد نابود می‌شود و پیشرفت نمی‌کند.

رئیس جمهور آزادی اندیشه را اولین زیربنا برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی دانست و اظهار داشت: معتقدیم پیشرفت در علم و فناوری در سایه آزادی اندیشه و محیط مناسب انجام می‌گیرد و دولت، حکومت و نظام موظف هستند این زیرساخت را فراهم کنند.

دکتر حسن روحانی پارک فناوری پردیس را یکی از مراکز بسیار ارزشمندی که می‌تواند مبدأیی برای تحولات بسیار خوب باشد، توصیف کرد و گفت: طی ۵ سال گذشته اقدامات بسیار خوبی در حوزه علم و فناوری انجام شده که بیشترین مسئولیت آن بر دوش شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است و در این عرصه تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها به طور شبانه‌ روزی در تلاش و کوشش بوده‌اند تا زیربنای لازم را برای حرکت فناورانه بوجود آورند.

رئیس جمهور دکتر حسن رحانی، با تأکید بر اینکه آزادی اندیشه اولین زیربنا برای رشد و توسعه فناورانه است، گفت: باید شرایط و محیط آزاد برای طرح فکر و ایده در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و علمی در کشورمان وجود داشته باشد.

دکترحسن روحانی با اشاره به اینکه علم و دانش پایه اصلی فناوری است، اظهار داشت: برای اینکه روند علم و دانش شتاب پیدا کند، باید در دانش‌های پایه رشد یابد و چنانچه در علوم پایه رشد نکنیم، ستون‌های اصلی برای ایجاد ساختمان بر روی آن وجود نخواهد داشت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اگر استاد دانشگاه و دانشجو برای بیان دیدگاه و اظهارنظر خود آزاد نباشد، امکان پیشرفت نیز وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هنوز هم فکر نمی کنم آن میزان آزادی که در دوران خودمان در ۴۰ الی ۵۰ سال گذشته در حوزه علمیه قم وجود داشت، در دانشگاه‌های ما وجود داشته باشد. در آن دوران در حوزه علمیه یک عالم و استاد، تمام علمای بزرگ و نظرات آنها را نقد می‌کرد و کنار می‌گذاشت و گاهی حتی دیدگاهی که بر روی آن علما و فقهای بزرگ اجماع داشتند به راحتی توسط مدرس رد می‌شد و نام بزرگترین فقها را می‌آوردند و می‌گفتند که اشتباه کردند و در همان جلسه شاگرد نیز به راحتی اظهارنظر مدرس را مورد اشکال قرار می‌داد.
دکتر روحانی گفت: دولت مهم‌تر از آماده‌سازی زیرساخت‌های فیزیکی موظف است زیرساخت‌های حقوقی را فراهم کند، چرا که یک فناوری و اختراع برای به ثبت رسیدن با ده‌ها پیچ و خم حقوقی و مقرراتی مواجه است، لذا دولت و مجلس باید زیرساخت‌های حقوقی و مقرراتی را با کمک یکدیگر بوجود بیاورند و چنانچه این زیرساخت‌ها، آماده باشد. دانشجو و محقق می‌تواند در محیط مناسب به رشد و شکوفایی برسد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه رشد فناوری به پیوستگی و وابستگی نیاز دارد، گفت: اگر ارتباط علم و فناوری با دانشگاه، صنعت، تولید و بازار ضعیف باشد، آن فناوری نمی‌تواند به راحتی توسعه پیدا کند و چنانچه در این نوع ارتباط اشکالی وجود داشته باشد، بی‌تردید روال رشد را محدود و کند می‌کند.
دکتر حسن روحانی با بیان اینکه بالاترین نشاط را گروهی برخوردار هستند که خلاقیت دارند، بیان کرد: باید به محقق و دانشجو فرصت خطا و جبران آن داده شود و باید همه فرصت‌ها را برای نسل جوان فراهم ساخت، چه بسا ممکن است محققی در یک فناوری به نتیجه نهایی نرسد، اما باید فرصت و امکانات لازم را مجدداً برای فعالیت وی فراهم سازیم تا به نتیجه مطلوب برسد.
رئیس جمهور اضافه کرد: در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از کارها به نتیجه نهایی نمی‌رسید، اما وقتی حوصله، فرصت و امکانات بعدی را برای انجام آن کار فراهم می‌کردیم، نتیجه نهایی نیز حاصل می‌شد.
دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه شرایط امروز کشور هم خوب و هم سخت است، گفت: یکی از اعتقادات و باورهای دولت از ابتدای کار در سال ۹۲ تاکنون بر این بوده است، که علم نیز همانند هنر، فناوری، اخلاق و ایمان، مرز نمی‌شناسد و مؤلفه‌های علمی در همه جای دنیا یکسان است و مرزی ندارد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در حوزه فناوری نیز مرز معنا ندارد و کمتر فناوری است که صد در صد آن را یک فرد و یا یک کشور به طور کامل در اختیار داشته باشد و چه بسا برخی از قطعات یک محصول را از سایر کشورها تامین می‌نمایند و این نیازمند وجود ارتباط با سایر کشورهاست.
دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت وجود ارتباط سهل با دنیا، گفت: یکی از وظایف دولت برقراری ارتباط سهل با جهان است. در چنین شرایطی برخی از کشورها به فکر احداث دیوار در مرزهای خود افتاده‌اند که در تامین بودجه آن با کنگره با مشکل مواجه هستند، همچنین برای ویزا و علم نیز قائل به مرز و دیوار هستند در حالی که نمی‌دانند تمام پیشرفت‌هایشان در سایه این بوده که دیوار نداشتند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر آمریکا رشد و پیشرفت دارد این پیشرفت با حضور ملیت‌های کشورهای مختلف در این کشور بوجود آمده است و زمانی به مرز علم و دانش و پیشرفت رسیدند که دیوار نداشتند.
دکتر روحانی تصریح کرد: هر کشوری اطراف خود دیوار بکشد بدون تردید رشد و پیشرفت نخواهد کرد لذا باید بتوانیم با متفکرین و دانشمندان کشورهای مختلف و همسایه رابطه نزدیک داشته باشیم.
رئیس جمهور اضافه کرد: بسیاری از فناوری‌های جدیدی که در داخل کشور ساخته می‌شود، ضمن تأمین نیاز داخلی باید صادر شود و این زیربنای دیگری است که دولت باید آن را ایجاد کند و فضای مناسب را برای ارتباط با جهان آماده سازد.
دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه امروز کشورمان با فشار و تحریم مواجه است، گفت: برخی کشورها می‌دانند که راه کند کردن روند رشد و پیشرفت، تحریم و بستن راه‌ها است. البته این کار آنها ضمن ایجاد مشکل انگیزه‌‌هایی را در داخل کشورمان تقویت می‌کند تا بخاطر فشار تحریم، قطعه‌ای که آن را وارد می‌کردیم، بتوانیم آن را در داخل کشور تولید کنیم و در این راستا صنعت ما باید جرأت استفاده از محصولات داخلی را داشته باشد.
رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مسئولان کشور در تمام رده‌ها بایستی بپذیرند که اگر می‌خواهیم از نوآوری‌های بومی استفاده کنیم ممکن است با مشکلات موردی هم مواجه شویم، گفت: بروز برخی خطاها و اشتباهات طبیعی است و ما باید برای برطرف کردن این خطاها و اشتباهات تلاش کنیم.
دکترحسن روحانی با تأکید بر اینکه ریسک‌پذیری از کارهایی است که دولت باید آن را بپذیرد، گفت: ممکن است در استفاده از فناوری و نوآوری بومی چند مورد اشکال هم وجود داشته باشد، اما عیبی ندارد. با سعی و تلاش خود باید این اشکالات را از بین ببریم.

رئیس جمهور با تأکید باید راه را درست تشخیص دهیم تا این شهرک‌های فناوری بتوانند فعالیت خود را راحت‌تر انجام دهند، افزود: نگاه به شرکت‌های دانش‌ بنیان در مراحل مختلف فعالیت آنها از جمله دوران تاسیس، توسعه، تکمیل و رشد باید متفاوت باشد و بتوانیم در مراحل مختلف به این شرکت‌ها کمک نماییم.
وی خاطر نشان کرد: ما باید برای شرکت‌های دانش‌ بنیان درعرصه‌های مختلف از جمله بیمه، مالیات، تسهیلات و کمک‌های مختلف به صورت حساب شده عمل نماییم تا به نتیجه مطلوب برسیم.
رئیس جمهور با اشاره به کمک شرکت‌های دانش‌ بنیان به حل مشکلات بخش صنعت از جمله کمک به قطعه‌ سازان، بیان کرد: شما می‌توانید علاوه بر فتح مرزهای فناوری و دانش در شرایط فعلی که با تحریم و فشار دشمنان مواجه هستیم، برای حل مشکلات کمک کنید و این از وظایف شرکت‌های دانش‌ بنیان در شرایط امروز است.
رئیس جمهور با بیان اینکه بخش مهم و بزرگی از تحریم‌ها در زمینه ارتباطات پولی و مالی ما با دنیاست، گفت: فناوری سرانجام این مشکل را حل خواهد کرد و راه‌ها را می گشاید و شرکت‌های دانش‌ بنیان می‌توانند با استفاده از فناوری جدید راه فشار دشمن را سد کرده و جلوی آن را بگیرند در این مقطع توقع ما از شرکت‌های دانش‌ بنیان این است که در این زمینه کمک کنند.
دکتر حسن روحانی با اشاره به بازدید خود از دستاوردهای جدید شرکت‌های دانش‌ بنیان در حوزه فناوری‌های نوین خاطرنشان کرد: از دیدن تولیدات و فعالیت‌های شما در این نمایشگاه بسیار خوشحال شدم، انتظارات شما در مورد ارائه کمک و تسهیلات از طرف دولت نیز مدنظر است.
رئیس جمهور با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌ بنیان کمک بزرگی به کشور انجام می‌دهند، گفت: صرفه‌جویی ارزی با استفاده از تولیدات شما یک طرف قضیه است، اما اینکه به عنوان ایرانی تولیدات خود را صادر می‌کنید و ما صادرکننده محصولات تولید خودمان هستیم، موجب عزت ماست، خودکفایی که با تلاش شما به دست می‌آید، مبارزه واقعی با تحریم و فشار است.
دکتر روحانی افزود: وقتی در شرایط تحریم‌های تحمیلی، نیاز دارویی بیماران از تولید داخلی تأمین می‌شود و بخش صنعت ما می‌تواند از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان استفاده کند، جای خوشحالی است.

رئیس جمهور در ادامه با تأکید بر اینکه برای پیشرفت علم، دانش و فناوری به محیط مناسب نیاز داریم، گفت: ساخت هر پارک فناوری به معنای ایجاد محیط مناسب برای فعالیت علمی و فناورانه است و در این پارک‌ها، فعالیت‌ها با کیفیت بهتری انجام می‌شود.دکتر حسن روحانی با بیان اینکه شناسایی ذهن‌های خلاق و انسان‌های توانمند در حوزه فناوری و علم به عدالت کمک می‌کند، گفت: شما با کار خود تنها به زندگی و رفاه مردم کمک نمی‌کنید بلکه به عدالت و مبارزه با فساد کمک می‌کنید.رئیس جمهور با تأکید بر اینکه راه مبارزه با فساد شفافیت و دولت الکترونیک است، گفت: دولت الکترونیک باعث می‌شود که یک مدیر و یک ارائه دهنده خدمت با مراجعه‌ کننده چهره به چهره نشوند. در گرفتن امضاهای طلایی همین چهره به چهره شدن‌ها فساد و بدبختی می‌آورد.

دکترحسن روحانی افزود: بعضی وقت‌ها ماشین، کار را عادلانه‌تر و دقیق‌تر از انسان انجام می‌دهد. ماشین کمتر اشتباه می‌کند و گاهی وقت‌ها هوش مصنوعی از هوش طبیعی دقیق‌تر است. علم و فناوری در مواقعی می‌تواند نقص‌های احتمالی را برطرف کند و این بسیار مهم است.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود با قدردانی از تلاش های فعالان حوزه دانش بنیان گفت: قول من به شما این است که تلاش می‌کنیم روابط دولت با این بخش را راحت‌تر و آسان و نیازهای شما را برآورده کنیم. ما باید محیط را برای فعالیت‌های علمی و دانش‌ بنیان مساعد و مناسب کنیم. امیدوارم با فعالیت شما در آغاز دهه پنجم انقلاب در حوزه علم و دانش در منطقه سرآمد باشیم. رئیس جمهور قبل از سخنرانی در جمع مدیران و روسای شرکت‌های دانش‌ بینان و استارت‌ آپ‌ها از نمایشگاه دستاوردهای جدید این شرکت‌ها در حوزه علم و فناوری نیز بازدید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا