رفتن به محتوای اصلی

تصویب اصلاًح سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها در مجلس

تصویب اصلاًح سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها در مجلس در جلسه علنی امروز صورت گرفت. مجلس با کلیات طرح اصلاًح ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه (سهمیه ایثارگران در دانشگاه‌ها) موافقت کرد.

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات طرح اصلاًح بند «الف» ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه که روز قبل کلیات آن به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، در دستور کار قرار گرفت و ماده واحده آن به تصویب مجلس رسید، اما ۲ تبصره ماده واحده به دلیل مغایرت با برنامه ششم توسعه و نیاز به دوسوم آرای نمایندگان به تصویب نرسید و با توجه به حجم بالای پیشنهادات اصلاًحی، برای بررسی و تعیین تکلیف به کمیسیون آموزش و تحقیقات بازگشت.

بر اساس ماده واحده این طرح، سهمیه ورود به دانشگاه‌ها با ۵ درصدتصویب اصلاًح سهمیه ایثارگران سهمیه اختصاصی برای همسران و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.

شرح ۲ تبصره‌ای هم که از تصویب مجلس بازماند

  • تبصره یک: در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران تکمیل نگردد و ۵ درصد سهمیه اختصاصی همسران و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد، دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر ۵ درصد مذکور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند، اختصاص دهد.
  • تبصره دو: در صورت تصویب جزئیات این تبصره کسب حداقل ۸۰ درصد حد‌نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان (آخرین فرد پذیرفته شده، گزینش آزاد در هر کد‌رشته محل) برای تمامی رشته محل ها الزامی است. این میزان در مورد برخی رشته‌های گروه علوم تجربی (مشتمل بر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و دستیاری پزشکی) و برخی رشته‌های گروه علوم ریاضی (مشتمل بر فنی و مهندسی) در آزمون سراسری و در تمامی رشته محل‌های کلیه مقاطع تحصیلات تکمیلی ۸۵ درصد حد نصاب شرایط علمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا