رفتن به محتوای اصلی

حذف کنکور ظرف مدت ۶ ماه عملیاتی نمی‌شود

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم: حذف کنکور ظرف مدت ۶ ماه عملیاتی نمی‌شود و در حال حاضر ۱۲ هزار آموزشکده در سطح کشور در رابطه با کنکور فعال هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: ۱۵ درصد جمعیت دانشجویی ما در دانشگاه‌‌های دولتی هستند و این نشان می‌دهد فقط این ۱۵ درصد از پشتیبانی دولتی برای آموزش رایگان بهره‌مند هستند، ۸۵ درصد دانشجویان با پرداخت هزینه درس می‌خوانند و اینکه آیا دانشگاه دولتی دانشجوی پولی داشته باشد یا خیر قابل نقد است.

حذف کنکور ظرف مدت 6 ماه

وضعیت پذیرش دانشجو باید اصلاًح شود

شریعتی نیاسر به نظام یکپارچه سنجش و پذیرش دانشجو در آمایش و آموزش عالی اشاره کرد و در ادامه گفت: وضعیت پذیرش دانشجو باید اصلاًح شود و این وضعیت پذیرش مطلوب نیست. نظام پذیرش ما سیستمی است که اضطراب ایجاد می‌کند و بازار کاذبی ایجاد کرده است. در حال حاضر ۱۲ هزار آموزشکده در کشور وجود دارد که به مباحث کنکور می‌پردازند که ۲ هزار از این آموزشکده‌ها در تهران فعال بوده و نیمی از آنها نیز غیرمجاز هستند.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: در برنامه ششم مراکز آموزش عالی به مراکز بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و محلی تقسیم شده‌اند که منطبق با نظام سطح بندی ما است. ماموریت دانشگاه‌های سطح ۱ ما فراملی، دانشگاه‌های سطح ۲ ملی، دانشگاه‌های سطح ۳ ما منطقه‌ای و دانشگاه‌های سطح ۴ ما محلی است.

معاون آموزشی وزیر علوم تصریح کرد: دستگاه‌های آموزش عالی باید بیشتر به بخش نظارتی توجه کرده و آن را تقویت کنند و همچنین حمایت خیرین باید در دانشگاه‌ها افزایش یابد.

شریعتی نیاسر در ادامه به وضعیت توسعه دکترا اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ و ۹۸ توسعه دکترا را کنترل کردیم و دانشگاه‌ها از ایجاد دوره‌های جدید منع شدند مگر اینکه در شرایط خاصی باشند. برای کارشناسی ارشد نیز سال آینده راهکارهایی را در این زمینه خواهیم اندیشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا