رفتن به محتوای اصلی

پذیرفته‌شدگان بدون کنکور : ۸۳ درصد

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم گفت: افزون بر ۸۳ درصد پذیرفته‌شدگان کنکور به شیوه سابقه تحصیلی پذیرش می‌شوند. کنکور این دسته از افراد شکل سوری دارد و آن ها می‌توانند بدون کنکور انتخاب رشته کنند.

قانون حذف کنکور

وی گفت: در سال ۸۶ برای اولین بار، قانون حذف کنکور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

 شریعتی نیاسر ادامه داد: بر اساس آن، قرار شد ظرف بازدهی ۵ سال، کنکور حذف شود، منتهی نقش کلیدی این موضوع برعهده وزارت آموزش و پرورش است برای اینکه یک ارزیابی واقع بینانه از دانش آموختگان انجام دهد، باید یک آزمون کشوری برگزار شود که متاسفانه هنوز این کار انجام نشده است و وزارت آموزش و پرورش به دلایل مختلف نتوانسته در زمان مقرر  چنین آزمونی را برگزار کند.

وی افزود: به همین دلیل آن طور که انتظار می رفت، کنکور نتوانت مسیر حذف را طی کند.

مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲  قانون جدیدی را وضع کرد.

براساس آن دستگاه  آموزش عالی مکلف شد، ۸۵ درصد  پذیرش ورودی دانشگاه‌ها را تا سال ۹۵ از طریق «سابقه تحصیلی» پذیرش کند

پذیرش بر مبنای سوابق تحصیلی

وی ادامه داد: از سال ۹۳ که آموزش عالی مکلف شد ۸۵ درصد پذیرش ها را براساس سوابق تحصیلی انجام دهد، اقدام به این کار شد و اکنون که هنوز ۵ سال به پایان نرسیده، از برنامه هم جلوتر هستیم و  بالغ بر ۸۳ درصد پذیرفته‌شدگان از طریق سابقه تحصیلی پذیرش می‌شوند.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه هنوز حذف کنکور، طوری که مد نظر ما نیز است محقق نشده، خاطرنشان کرد:  مهمترین چالش در حال حاضر دیپلمه ها هستند که با همکاری وزارت آموزش و پرورش باید چاره ای در این خصوص اندیشیده شود و دانش آموختگان  مدارس در نظام یکپارچه در سطح کشور ارزیابی شوند. دانش آموزان ما در مدارس متنوعی تحصیل کرده اند و از  شرایط  متفاوتی برخوردار هستند، اگر بخواهیم کنکور را حذف  کنیم و این افراد بخواهند در دانشگاه‌ها پذیرش شوند باید در یک نظام یکپارچه ارزیابی شوند.

وی ادامه داد:  کسی که در زابل تحصیل کرده با کسی که در تهران تحصیل کرده از نظر تراز علمی یکی نیست. عدالت آموزشی حکم می‌کند که در قالب آزمون یکسان این دانش آموزان ارزیابی شوند و یک کارنامه واحد داشته باشند تا ملاک  ارزیابی قرار گیرند.

شریعتی نیاسر درباره اینکه آیا اگر کنکور حذف شود، سیستم جایگزینی برای سنجش دانشجویان خواهیم داشت، گفت: تا زمانی که رقابت سنگین بین رشته‌های پر متقاضی وجود داشته باشد، عملاً حذف کنکور برای همه رشته‌ها عملی نیست.

وی ادامه داد: متقاضیان برای رشته‌های پرمتقاضی و حتی دانشگاه‌های سطح یک رقابت می‌کنند. در حال حاضر ۸۳ درصد پذیرفته‌شدگان بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می‌شوند ولی همه در کنکور شرکت می‌کنند، این درحالی است که کنکور این دسته از افراد شکل سوری دارد  و  آنها حتی  می‌توانند در کنکور  شرکت نکرده  و مردادماه برای انتخاب رشته مراجعه کنند.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: ولی علت شرکت آنها در کنکور بدین جهت است که امیدوارند بتوانند به رشته‌های  پرمتقاضی ورود پیدا کنند برای همین علاقمند هستند در کنکور شرکت کنند.

حذف کنکور در دوره دکتری

وی درباره سهل بودن حذف کنکور در دوره دکتری گفت: در سال ۹۴ کنکور تخصصی دوره دکتری را حذف کردیم و دانشجویان متناسب با قابلیتی که داشتند به دانشگاه‌ها معرفی شدند و دانشگاه‌ها متناسب با تشخیص خود و بر اساس سوابق تحصیلی و یا آزمون تخصصی دانشجویان را پذیرش کردند.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در بررسی ها مشخص شد، دانشگاه‌ها و دانشجویان از این روش راضی تر بودند. منتهی مجلس قانون جدیدی وضع کرد و مجدد پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی را به سال ۹۳ و عقب تر برگرداند و پذیرش  بدون کنکور در دوره  دکتری لغو شد.

حذف گام به گام

شریعتی نیاسر ادامه داد: من معتقدم ما هرچه به دانشگاه‌ها بیشتر اختیار بدهیم ، نتیجه مطلوب تر است، در بحث دیپلمه ها، من معتقدم حذف کامل کنکور یک شبه و یک ساله امکان‌پذیر نیست، چون نظام آموزش و پرورش ما طوری طراحی شده است که دانش آموزان یاد می‌گیرند چگونه از پس کنکور برآیند.

وی افزود: اگر ما به دنبال برنامه‌ریزی حذف کنکور هستیم که البته با تلاش آن را پیگیری کرده و کارگروهی نیز برای آن تشکیل داده ایم، باید پیش‌بینی انجام دهیم که ظرف دو تا سه ساله آینده کنکور حذف شود اول باید مدل پیشنهادی را به دانش آموختگان ارائه کنیم تا  آماده ‌شوند.

معاون آموزشی وزیر علوم در پاسخ به اینکه برای رشته‌های پر متقاضی نیز  می‌شود، کنکور را حذف کرد، گفت: در رشته‌های پرطرفدار وضعیت معدل ها و رقابت ها به واسطه سابقه  تحصیلی  ارزیابی می‌شوند و اکنون شرایط با گذشته تغییر کرده و سخت تر شده است، معدل ها در رشته‌های پرطرفدار ۱۹.۷۵ به بالا بوده و چاره‌ای جز برگزاری آزمون متمرکز نیست ما باید بتوانیم ظرفیت ها را کنترل کرده و شرایط را برای ورود به دانشگاه‌های سطح ۱ نیز تعریف کنیم.

وی ادامه داد: در واقع حذف کنکور برای رشته‌های پرمتقاضی نیز عملی است، منتهی کمی سخت تر است.

شریعتی نیاسر درباره اینکه عنوان می‌شود حذف کنکور به دلیل گردش مالی که دارد صورت نمی‌گیرد، گفت: طبیعی است برگزاری هر آزمونی هزینه دارد سازمان سنجش یک سازمان اجرایی است نه سیاست گذار که بخواهد  به خاطر گردش مالی  کنکور را حذف نکند این سازمان تابعه نهادهای بالادستی است و اینگونه نیست که درآمد کنکور مانع  حذف  کنکور شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا