رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته جغرافیا

معرفی و انتخاب رشته جغرافیا

رشته جغرافیا دانشی است که برای برخی یادآور نام رودها و کوه ها و مراکز استان ‌است اما برای عاشقان این رشته، یک دنیاست! این علم زیر مجموعه انتخاب رشته علوم انسانی قابل انتخاب است.

مقاطع تحصیلی رشته جغرافیا

کارشناسی

جغرافیا

در گذشته این رشته دارای گرایش‌های بیشتری بوده است. اما اکنون این گرایش‌ها با یکدیگر ادغام و ۴ گرایش شده‌اند. اختلاف تحصیل در این رشته ها در ۸ واحد است.  برای همین بسیاری از دانشگاه ها در کتابچه رهنمای انتخاب رشته تنها رشته‌ی “جغرافیا” را درج می‌کنند.

دروس مشترک

از جمله دروس مشترک در این گرایش‌ها می‌توان به آب و هوای ایران، جغرافیای آب‌ها، جغرافیای خاک‌ها، حمل و نقل و انرژی،  جغرافیای زیستی، ژئومورفولوژی ایران، منابع و مسائل آب ایران، ریاضیات، آمار و احتمالات۱ مبانی جغرافیای اقتصادی: صنعت، جغرافیای سیاسی، مبانی جغرافیای شهری، جغرافیای کوچ نشینی، پژوهش میدانی در جغرافیا ( روش تحقیق عملی)،  اصول و روش‌های برنامه ریزی ناحیه ای، مبانی جغرافیای جمعیت، مبانی جغرافیای روستایی، مبانی جغرافیای اقتصادی، کاربرد عکسهای هوایی و ماهواره ای در جغرافیا، کشاورزی،زمین در فضا، منابع و مآخذ جغرافیای ایران، فلسفه جغرافیا و جغرافیای کاربردی، تاریخ علم جغرافیا، کارتوگرافی(نقشه کشی)، نقشه برداری( نظری و عملی)، نقشه خوانی، روش تحقیق: نظری، اصول سنجش از دور، اشاره داشت.

 جغرافیای طبیعی

کره زمین

علمی است که به مطالعه محیط طبیعی و تاثیر عوامل و عناصر محیطی بر زندگی و فعالیت انسان می‌پردازد. این رشته در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش ژئومورفولوژی و آب و هواشناسی است

ژئومورفولوژی: ارتباط نزدیکی با علم زمین شناسی دارد، چرا که بیشتر به بررسی ظاهر و چهره زمین می‌پردازد و با پدیده‌های سطحی سر و کار دارد. از دروس اصلی این رشته می‌توان به ژئومورفولوژی مناطق شهری، نقشه ها و نمودارهای ژئومورفولوژی، کاربرد ژئومورفولوژی در برنامه ریزی شهری و منطقه ای و … دروس اشاره داشت.

آب و هواشناسی: در این گرایش بیشتر مسائل مربوط به تغیبرات اقلیم وآب و هوا و جو و تاثیرات آن‌ها بر سطح زمین و فعالیت‌های انسانی بررسی می‌شود.

.

 جغرافیای انسانی

رشته جغرافیا

یکی از شاخه های مهم علوم جغرافیا جغرافیای انسانی است که در دو گرایش جغرافیای شهری و روستائی ارائه می شود.

جغرافیای شهری: این رشته به بررسی و مطالعه مسائلی همچون گسترش شهرها، مسائل اقتصادی و جمعیتی شهرها، چگونگی جابجایی از محل کار به سکونت ، نحوه اشغال فضا و همچنین بحث روز جغرافیای شهری یعنی توریسم می پردازد.

دروس تخصصی این رشته شامل :اقتصاد شهری، شهرها و شهرکهای جدید،اصول و روشهای برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی شهری در ایران، کارگاه برنامه ریزی شهری و منطقه ای(روش تهیه تفسیر طرحهای شهری و منطقه ای)، روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران،  پایان نامه است.

جغرافیای روستایی: در این گرایش به بررسی روابط میان شهر و روستا، نوسازی و آینده روستاها، برنامه ریزی و توسعه روستایی، روستاهای آینده، بهداشت و اوقات فراغت روستائیان، علل و عوامل مهاجرت روستانشینان، حفظ محیط زیست، نحوه حمل و نقل، کیفیت زندگی و وضعیت اقتصادی روستاها پرداخته می‌شود.

دروس اصلی و اختصاصی این رشته نیز برنامه ریزی روستائی در ایران، اصول و روشهای برنامه ریزی روستائی، روابط متقابل شهر و روستا با تاکید بر ایران ، اقتصاد روستائی، کارگاه برنامه ریزی روستائی:( روش تهیه و تفسیر طرحهای روستائی)، پایان نامه هستند..

 کارتوگرافی

یک جغرافیدان به کمک نقشه‌های خاصی، اطلاعات دقیقی پیرامون  موقعیت‌ها و پراکندگی‌ها به دست می آورد. علم، هنر و فن رسم این نقشه ها را کارتوگرافی گویند. این نقشه‌ها در ساختاری همچون اقتصادی، دفاع ملی، روابط بین المللی، تعلیم و تربیت، جهانگردی و مواردی دیگر کاربرد دارد.

 جغرافیا سیاسی – نظامی

تجربه به کرات نشان داده است که صرف داشتن مهارت های خوب نظامی نمی‌توان در مبارزات به پیروزی دست یافت بلکه استرتژی‌های مربوط به شناخت فضا و جغرافیای مکان مبارزه مکمل قدرت و توانمندی انسانی برای پیروزی در مبارزات بوده است. از این رو این رشته در دانشگاه‌های خاصی در کشور مورد تدریس قرار دارند.

اشتغال

فارغ‌التحصیلان جغرافیای شهری و همین‌طور برنامه‌ریزی توریسم می‌توانند به‌عنوان راهنمای گردشگران داخلی و خارجی عمل کنند و همچنین فارغ‌التحصیلان جغرافیای نظامی می‌توانند به‌راحتی جذب سازمان‌های سیاسی و نظامی شوند. البته مشاغلی چون دبیری ویا فعالیت در بخش‌های مختلف شهرداری نیز از دیگر مشاغل این دسته از فارغ التحصیلان به حساب می‌آید.

یک نظر برای این نوشته موجود است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا