رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته گرافیک

معرفی و انتخاب رشته گرافیک

ذوق هنری، توانایی کار با نرم افزار و خلاقیت، از جمله عناصر لازم برای یک گرافیست است. انتخاب رشته گرافیک معمولاً از اولویت‌های افرادی است که به سراغ کنکور هنر می روند. رشته‌ای جذاب با بازار کار مناسب که البته باید تمام ابعاد آن را به خوبی شناخت و سپس به سراغ انتخاب آن رفت.

رشته گرافیک

در یک تعریف کلی، گرافیک را می‌توان اینگونه بیان کرد: تصاویر یا طرح های تصویری بر روی برخی از سطوح مانند دیوار، بوم، صفحه نمایش، کاغذ یا سنگ برای اطلاع رسانی، نشان دادن یا سرگرمی. در عصر معاصر، گرافیک شامل نمایش تصویری داده ها، مانند طراحی و ساخت کامپیوتر، در چیدمان و گرافیک، و همچنین در نرم افزارهای آموزشی و تفریحی است. تصاویری که توسط یک کامپیوتر تولید می‌شوند، گرافیک کامپیوتری نامیده می‌شوند.

گرافیک اغلب متن، تصویر و رنگ را ترکیب می‌کند. طراحی گرافیکی ممکن است از انتخاب، ایجاد یا ترتیب تایپوگرافی صرفاً به عنوان یک بروشور، آگهی، پوستر، وب سایت یا کتاب بدون هیچ عنصر دیگر باشد. واضح بودن یا ارتباط موثر می‌تواند هدف باشد، ارتباط با دیگر عناصر فرهنگی ممکن است مورد جستجو قرار گیرد یا صرفاً ایجاد یک سبک متمایز مورد هدف باشد.

اهداف رشته گرافیک

تحصیل در این رشته برای آن دسته از دانشجویانی که علاقه‌مند به دنبال حرفه یا پیشرفت تحصیلی در زمینه طراحی گرافیک هستند، در نظر گرفته شده است.بسیاری از دروس این رشته ماهیت عملی دارند و به دلیل همین ترکیبی و رویکرد دنیای واقعی به آموزش، به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین رشته‌ها مطرح است. طراحان گرافیک به گونه‌ای آموزش داده شده‌اند که مسئولیت ارتباطات تصویری را در جهانی به عهده بگیرند که به نظر نمی‌رسد به اندازه کافی از آن برخوردار باشد. برخی از عرصه‌هایی که طراحان در آن کار می‌کنند عبارتند از:

  • طراحی وب
  • طراحی بسته بندی
  • علائم
  • فیلم
  • موشن گرافیک
  • صنعت چاپ

ارشد رشته گرافیک (ارتباط تصویری)

رشته گرافیک در دفترچه های کنکور با عنوان ارتباط تصویری نیز شناخته می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های این رشته عبارتند از:

  • ارتباط تصویری
  • تصویر متحرک (انیمیشن)
  • تصویرسازی

دکتری هنر (گرافیک)

این رشته از جمله گرایش های دکتری هنر محسوب می‌شود.

بازار کار رشته گرافیک

فارغ التحصیلان در مقاطع مختلف (دیپلم گرافیک، کاردانی گرافیک، لیسانس گرافیک و …) قادر به حضور موثر در بازار کار به عنوان طراح، مدیر هنری، مدیر تبلیغات و … هستند. لازمه حضور موثر برای فارغ التحصیلان این رشته در بازار کار، آشنایی با متدها و نرم افزارهای روز است که در چارچوب تحصیلات رسمی ارائه نمی‌شوند.

یک نظر برای این نوشته موجود است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا