رفتن به محتوای اصلی
۱۴ نکته کلیدی انتخاب رشته

۱۴ نکته کلیدی انتخاب رشته

انتخاب رشته اگر مهمترین اتفاق زندگی نباشد، یکی از مهمترین ها محسوب می‌شود و از آن هاست که می گویند خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج! به همین خاطر، در انتخاب رشته بسیار دقت کنید و این ۱۴ نکته کلیدی انتخاب رشته را به یاد داشته باشید.

چهار نکته کلیدی انتخاب رشته – محتوای رشته

۱ – رشته‌ای انتخاب کنید که به آن علاقه دارید

در صورتی که علاقه به رشته مورد نظر خود نداشته باشید (چه حقوق در انسانی، چه پزشکی در تجربی و چه مهندسی برق در ریاضی) در ادامه مسیر دچار مشکل خواهید شد.

۲ – رشته‌ای انتخاب کنید که در آن استعداد دارید

ممکن است به رشته‌ای علاقه‌مند باشید، ولی واقعاً استعداد لازم برای تحصیل در آن رشته را نداشته باشید. مثلاً ممکن است شما عاشق پزشکی باشید اما از درس شیمی متنفر باشید! خوب. این مساله کمی شما را دچار مشکل خواهد کرد.

۳ – رشته‌ای انتخاب کنید که آینده شغلی دارد

توجه کنید! آینده شغلی نه گذشته شغلی!!! یک شغل ممکن است گذشته خوبی داشته باشد اما در حال اشباع شدن باشد. مثلاً در مورد رشته پزشکی این موضوع مصداق دارد. یا در بسیاری رشته‌ها، فارغ التحصیلان توانمند اما بیکار وجود دارد.

۴ – مسیر شغلی رشته خود را تحقیق کنید

به عنوان مثال، افرادی که در رشته حقوق درس می خوانند، صرف گرفتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد حقوق نمی‌توانند به عنوان وکیل مشغول به کار شوند؛ بلکه در آزمون سختی به نام «آزمون وکالت» باید شرکت کنند که درصد کمی از شرکت‌کنندگان می‌توانند در آن قبول شوند و پس از آن نیز زمانی را باید به کارآموزی بگذرانند و حتی ممکن است به علت تکمیل شدن ظرفیت شهر محل سکونت شان، ناچار شوند در جای دیگری دفتر وکالت خود را راه‌اندازی کنند. این موضوع درباره بسیاری دیگر از رشته‌ها هم وجود دارد.

نکات درباره دانشگاه محل تحصیل

۵ – در مورد شهر محل تحصیل تان مطمئن شوید!

دانشگاهی را انتخاب کنید که قادر به رفت و آمد به آن شهر و زندگی در آن باشید. دختر و پسر تفاوتی ندارد؛ ممکن است سبک زندگی شما به گونه‌‍‌ای باشد که زندگی در شهری که هیچ کدام از آن الزامات را ندارد، بر روحیه شما و در نهایت تحصیل تان اثر منفی بگذارد. همچنین فاصله جغرافیایی و هزینه‌های رفت و آمد را نیز در نظر بگیرید.

۶ – در مورد دانشگاه تان هم مطمئن شوید!

آیا دانشگاهی را که انتخاب کرده اید می شناسید؟ از کیفیت آموزش آن با خبر هستید؟ امکانات آن را می دانید به چه صورت است؟ اگر قصد ادامه تحصیل دارید، آیا در همان دانشگاه می‌توانید ادامه تحصیل دهید؟

۷ – اعتبار علمی دانشگاه را بسنجید

در سایت های مختلفی می‌توانید ببینید دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، در چه رتبه ای قرار گرفته است. البته برای ورود به بازار کار، شاید چندان اهمیتی نداشته باشد، اما اگر قصد ادامه تحصیل تا مقطع دکتری را داشته باشید، هم دانشگاه کارشناسی و هم دانشگاه کارشناسی ارشد شما مهم است.

چهار نکته کلیدی انتخاب رشته درباره هزینه تحصیل

۸ – دوره‌های غیر روزانه را با دقت انتخاب کنید

تحصیل در دوره‌های روزانه فاقد هزینه شهریه است. سایر دوره‌ها از جمله شبانه، پیام نور، مجازی، غیر انتفاعی و پردیس مستلزم پرداخت هزینه تحصیلی نیز خواهد بود. این هزینه ها بسته به دانشگاه و نوع دوره متفاوت است.

۹ – هزینه‌های رفت و آمد را در نظر بگیرید

چه در شهر خود باشید و چه قرار باشد برای تحصیل به شهر دیگری بروید، هزینه رفت و آمد برای شما وجود خواهد داشت. البته تحصیل در شهر دیگری هزینه‌های رفت و آمد شما را چند برابر می‌کند. اگر در شهر دیگری قرار است تحصیل کنید، آیا امکان تردد به آنجا با قطار وجود دارد؟ اگر اینطور باشد، می‌توانید از تخفیف دانشجویی قطار رجا استفاده کنید.

۱۰ – هزینه‌های خورد و خوراک را هم محاسبه کنید

در صورتی که قرار است در شهر دیگری درس بخوانید، هزینه‌های خورد و خوراک به هزینه‌های زندگی دانشجویی شما اضافه خواهد شد. به یاد داشته باشید در صورتی که موفق به دریافت خوابگاه دانشگاه نشوید، صبحانه و شام با خودتان خواهد بود! البته در صورتی که دانشگاه تمام وعده های شما را هم ژتون بدهد، در هر حال ژتون غذا هم هزینه دارد!

۱۱ – توانایی مالی خود یا خانواده تان را در نظر بگیرید

با محاسبه تمام هزینه‌های ذکر شده، ببینید که آیا خودتان از پس پرداخت هزینه‌های دانشگاه بر می آیید یا در صورتی که قرار است خانواده تامین کننده مالی شما باشد، آیا این امکان برای آن ها وجود دارد؟ البته در بیشتر موارد، خانواده از شما حمایت می‌کند، اما شما هم بهتر است از فشار بیش از حد به آن ها خودداری کنید.

نکات درباره نوع انتخاب رشته سیستمی

۱۲ – رشته‌های روزانه را هم با دقت انتخاب کنید!

در صورتی که رشته روزانه ای انتخاب کردید و به هر دلیل بعد از اعلام نتایج از رفتن به دانشگاه منصرف شدید، سال آینده از شرکت در کنکور محروم خواهید شد!

۱۳ – رشته‌ها را به ترتیب اولویت درج کنید

در انتخاب رشته، علاقه و سایر موارد فوق را مدنظر قرار دهید. وقتی سیستم انتخاب رشته به فرم شما می رسد، به ترتیب بررسی می‌کند و هر کد رشته‌ای که هنوز ظرفیت داشته باشد، به شما اختصاص خواهد داد.

۱۴ – فرم انتخاب رشته خود را چند بار چک کنید

سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش از بسیاری اشتباهات جلوگیری می‌کند، اما با این حال، خودتان هم چند بار فرم انتخاب رشته تان را پیش از ارسال چک کنید! نیم ساعت یا یک ساعت وقت بیشتر گذاشتن پای سیستم، خیلی بهتر از یک عمر پشیمانی است! دیده ایم که می گوییم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا