رفتن به محتوای اصلی
ضرورت مدیریت سبز در دانشگاه‌ها

ضرورت مدیریت سبز در دانشگاه‌ها

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: ضروری است مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم وفناوری ایجاد شده و تقویت گردد.

مدیریت سبز در دانشگاه‌ها

دکتر محمدتقی نظرپور ضمن اشاره به اینکه در سال ۹۸ پروژه‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف مدیریت سبز با مبلغ بیش از ۶۰ میلیارد تومان مورد حمایت واقع شده و تأمین اعتبار گردیده‌اند گفت: در سال گذشته با همکاری نهادهای مرتبط مانند سازمان برنامه و بودجه، دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اقدامات ارزشمندی در زمینه‌های اجرایی، فرهنگی و آموزش در حوزه مدیریت سبز انجام پذیرفت.

دکتر نظرپور با بیان مطلب فوق گفت: در سال گذشته میزان یک‌درصد از اعتبار سالانه دانشگاه‌ها با مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه پروژه‌های مدیریت‌سبز هزینه گردید.

برخی از اقدامات انجام شده

وی در ادامه، به رویکرد دانشگاه‌ها و اقدامات آن‌‎ها در حوزه مدیریت سبز در دانشگاه‌ها و مدیریت مصرف انرژی به شرح زیر اشاره کرد:

  • استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر
  • کنترل سیستم‌های روشنایی و برق مصرفی
  • سیستم‌های حرارتی، برودتی و تهویه مطبوع
  • مدیریت مصرف آب و پساب
  • حمل و نقل سبز
  • مدیریت مواد و پسماند
  • و اقدامات فرهنگی و آموزشی منجر به مدیریت مصرف مواد، حفظ و احیای منابع انرژی و آبی در اغلب مناطق کشور

انتشار کتاب مجموعه اقدامات

دکتر محمدتقی نظرپور در ادامه تاکید کرد: قرار است این مجموعه اقدامات انجام شده با هدف انتقال تجربیات و استفاده دانشگاه‌ها از عملکرد مناسب یکدیگر در قالب کتابی با نام «کتاب مدیریت سبز دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری» درکنار گزارش اقدامات انتشار یابد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطرنشان کرد: در سال جاری میزان ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار در قانون بودجه مصوب شده است و امیدواریم که با همت روزافزون دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری و حمایت‌های سازمان‌‌ها و نهاد‌های مربوطه، جایگاه مدیریت سبز، اندیشه سبز، دانشگاه سبز و جامعه سبز بیش از پیش محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا