رفتن به محتوای اصلی

در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۳۹۸ حدود سه میلیون و ششصد هزار دانشجو در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل بوده‌اند. این تعداد دانشجو در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی، دکتر حرفه‌ای و تخصص پزشکی در قالب دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحصیل می‌کنند.

دانشگاه‌های کشوری

دانشگاه‌های کشوری به آن دسته از دانشگاه‌ها اطلاق می‌کنیم که تحت یک نام، در سراسر کشور شعبه دارند. بزرگترین دانشگاه کشوری در ایران، دانشگاه آزاد اسلامی است.

دانشگاه‌های جامع وزارت علوم

دانشگاه‌های جامع به آن دسته از مراکز آموزش عالی گفته می‌شود که پوشش دهنده طیف گسترده‌ای از رشته‌های دانشگاهی هستند. در صدر این دانشگاه‌ها، نام دانشگاه تهران به چشم می‌خورد.

دانشگاه‌های صنعتی

دانشگاه‌های صنعتی به آن دسته از مراکز آموزش عالی گفته می‌شود که به صورت تخصصی نسبت به جذب دانشجو در رشته‌های فنی و مهندسی اقدام می‌کنند. برجسته‌ترین دانشگاه در این زمینه، دانشگاه صنعتی شریف است.

دانشگاه‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌های علوم پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند. این دانشگاه‌ها علاوه بر جذب دانشجو در رشته‌های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، داروسازی و … برای آموزش دانشجویان و ارائه خدمات درمانی به شهروندان، بیمارستان‌هایی زیر نظر خود دارند.

دانشگاه‌های هنر

دانشگاه‌های هنر آن دسته از دانشگاه‌های ایران هستند که به صورت تخصصی به آموزش دانشجویان در رشته‌های گروه هنر می‌پردازند.

سایر مراکز آموزش عالی

برگشت به بالا