رفتن به محتوای اصلی

بازگردانی رشته‌های حذف شده ارشد به دفترچه کنکور

مجتبی شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم از بازگردانی رشته‌های حذف شده ارشد به دفترچه کنکور خبر داد. معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه گفت: رشته‌های حذف شده کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۷ که مربوط به دانشگاه‌ها و مؤسساتی وابسته به دستگاه‌ های اجرایی بود، به دفترچه انتخاب رشته باز خواهند گشت.

شریعتی نیاسر درباره رشته‌‌های ارشد دانشگاه‌های وابسته به دستگاه‌ها و مراکز اجرایی که از دفترچه انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۳۹۷ حذف شده بودند، گفت: رشته‌های حذف شده به دفترچه بازمی‌گردند.

وی در ادامه به مصوبه سال ۱۳۹۶ که توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده بود، اشاره کرد و افزود: این مصوبه برای دستگاه‌های اجرایی در ورود به آموزش عالی محدودیت ایجاد می‌کند.

موارد ذکر شده در مصوبه

  • مؤسسات پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی از سال ۱۳۹۷-۱۳۹۸ به هیچ عنوان مجاز نیستند در هیچ یک از مقطع تحصیلی و در هیچ مقطعی پذیرش دانشجو داشته باشند.
  • به جز دانشگاه شهید رجایی، فرهنگیان و صنعت نفت به این موضوع اشاره دارد که مراکز علمی کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند پذیرش دانشجو داشته و باید منحل شوند و این کار ظرف یک سال صورت گیرد.
  • وظیفه قانونی اجرای آموزش عالی که منجر به اخذ مدرک تحصیلی دانشگاهی می‌شود، بر عهده وزارت علوم و وزارت بهداشت است و دستگاه‌های اجرایی وظیفه‌ای در این خصوص ندارند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در مورد مراکز علمی‌کاربردی وابسته به دستگاه‌های اجرایی نیز از تاریخ ابلاغ این مصوبه نباید در هیچ یک از دوره‌ها حتی دوره‌های طولانی پذیرش دانشجو داشته باشند. مراکز علمی‌کاربردی حداکثر تا پایان سال فرصت دارند که این مصوبه را اجرایی کنند. همچنین مراکزی که مایل باشند به فعالیت خود ادامه دهند باید به بخش خصوصی منتقل شوند.

شریعتی نیاسر اظهار داشت: آن دسته از دستگاه‌هایی که قبل از ابلاغ مصوبه، برنامه پذیرش دانشجو و رشته در آنها شکل گرفته شده بود، به آنها مجوز دادیم و برخی از دستگاه‌های وابسته به نهادهای نظامی مستلزم موافقت رهبری هستند و مابقی موارد که مشمول پذیرش دانشجو نمی‌شود و وابسته به دستگاه‌های اجرایی هستند، که در ذیل آمده‌اند مجوز پذیرش دانشجوی آنها را صادر کردیم و رشته‌های آنها دوباره به دفترچه بازمی‌گردد.

  • دانشگاه صدا و سیما
  • پژوهشکده مطالعات واژه گزینی
  • دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه
  • دانشگاه علوم قضایی

وی در پایان خاطرنشان کرد: این بخشنامه توسط رئیس‌جمهور به نهادهای مربوطه ابلاغ شده است و آن نهادها از الان تا یک سال وظیفه دارند که تکلیف خود را با این مصوبه روشن کنند. از سال آینده اگر تکلیف خود را روشن نکرده باشند، نمی‌توانند پذیرش دانشجو داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا