رفتن به محتوای اصلی
بیمه مشاغل آزاد

بیمه مشاغل آزاد

بیمه مشاغل آزاد یا بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، از انواع بیمه تامین اجتماعی است. این بیمه، در صورتی استفاده می‌شود که فرد به دلایلی نمی‌تواند از بیمه اجباری استفاده کند.

تعریف بیمه مشاغل آزاد

صاحبان حرف و مشاغل آزاد به کسانی گفته می‌شود که برای انجام کار خود با داشتن کارگر و یا به‌تنهایی به کار اشتغال دارند و همچنین مشمول مقررات حمایتی خاصی نیستند.

حداکثر سن برای شروع این بیمه برای مردان ۵۰ سال و برای زنان ۴۵ سال است. در صورتی که فرد بیش از این سن را داشته باشد، صرفاًً در صورتی می‌تواند تقاضای بیمه دهد که دو برابر مازاد سنی را سابقه پرداخت داشته باشد. (به عنوان مثال، یک مرد ۵۵ ساله در صورت داشتن ۱۰ سال سابقه بیمه‌ای می‌تواند درخواست بیمه مشاغل آزاد را بدهد)

سه نوع پرداخت حق بیمه

۱۲ درصد – بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی

در این حالت، فرد ۱۲ درصد پایه حقوق را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کند. مزیت این بیمه، دریافت مستمری بازنشستگی و مستمری فوت پس از بازنشستگی است. این حالت برای افرادی پیشنهاد می‌شود که کسی را تحت تکفل خود ندارند.

۱۴ درصد – بازنشستگی و فوت پیش از بازنشستگی

در این حالت، در صورتی که فرد پیش از بازنشستگی فوت کند، به افراد تحت تکفل مستمری پس از فوت پرداخت خواهد شد.

۱۸ درصد – بازنشستگی و فوت و از کارافتادگی

در صورتی که فرد با نرخ ۱۸ درصد نسبت به پرداخت بیمه اقدام کند، علاوه بر مزایای پیشین، امکان دریافت مستمری از کارافتادگی را نیز خواهد داشت.

دریافت خدمات درمانی

افرادی که تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد قرار می‌گیرند، امکان دریافت دفترچه درمانی تامین اجتماعی را برای خود و افراد تحت تکفل‌شان دارند، با این تفاوت که لازم است نسبت به پرداخت سرانه درمان اقدام نمایند. البته به یاد داشته باشید تعهدات درمانی این بیمه، کمتر از بیمه‌ اختیاری و اجباری است.

هزینه بیمه مشاغل آزاد در سال ۱۳۹۸

هزینه این بیمه در سال ۱۳۹۸ با توجه به شش ماه اول و دوم سال، به شرح زیر است:

شش ماه اول سال

  • نرخ ۱۲%: ۱۸۸۰۹۳۲ ریال
  • نرخ ۱۴%: ۲۱۹۴۴۲۱ ریال
  • نرخ ۱۸%: ۲۸۲۱۳۹۹ ریال

شش ماه دوم سال

  • نرخ ۱۲%: ۱۸۲۰۲۵۷ ریال
  • نرخ ۱۴%: ۲۱۲۳۶۳۳ ریال
  • نرخ ۱۸%: ۲۷۳۰۳۸۶ ریال

سرانه درمان

در صورتی که تمایل به دریافت دفترچه درمانی برای خود و اعضای تحت تکفل داشته باشید، به ازای هر نفر ماهانه مبلغ ۴۸۰٫۰۰۰ ریال بابت سرانه درمان پرداخت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا