رفتن به محتوای اصلی
دفترچه تامین اجتماعی

دفترچه تامین اجتماعی

در صورتی که بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستید، خدمات درمانی این سازمان را می توانید از طریق دفترچه بیمه درمانی تامین اجتماعی دریافت کنید.

دفترچه تامین اجتماعی برای چه کسانی صادر می شود؟

این دفترچه برای بیمه شده اصلی (فردی که نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام می کند) و بیمه شدگان تبعی (افراد تحت تکفل فرد) صادر می گردد

هزینه صدور دفترچه تامین‌اجتماعی

در صورتی که فرد بیمه شده اجباری (کارگری = نرخ ۳۰ درصد) باشد، بدون پرداخت هزینه اضافی می تواند برای خود و سایر افراد تحت تکفل خویش، دفترچه درمانی تامین اجتماعی را دریافت نماید.

در صورتی که فرد بیمه شده اختیاری باشد یا از طریق طرح بیمه دانشجویی اقدام کرده باشد، لازم است برای هر دفترچه سرانه درمانی آن را پرداخت کند. (هزینه سرانه درمانی دفترچه درمانی تامین اجتماعی در سال ۱۳۹۷ مبلغ ۴۴۰٫۰۰۰ ریال در ماه بوده است

اعتبار دفترچه

بسته به اینکه دریافت کننده دفترچه، چه میزان سابقه در سازمان تامین اجتماعی دارد، دفترچه وی ممکن است تاریخ اعتبار چند ماهه تا «آخرین برگ» را داشته باشد.

برگه های دفترچه

هر نسخه دفترچه شامل سه برگ است که به ترتیب عبارتند از:

  • برگ طرف قرارداد – سبز رنگ – این برگه را به داروخانه، آزمایشگاه یا جایی که خدمات را به شما ارائه می کند تحویل می دهید.
  • برگ نسخه پزشک – قرمز رنگ – این برگه را پزشک هنگامی که نسخه را برای شما می نویسد، از دفترچه جدا می کند.
  • برگ نسخه بیمه – آبی رنگ – این برگ جهت حفظ سوابق درمانی شما در دفترچه باقی می ماند.

تاریخ اعتبار نسخه

تاریخ اعتبار نسخه های نوشته شده در دفترچه، برای نسخه های دارویی ۱۰ روز و برای نسخه های پاراکلینیکی (آزمایشگاه، MRI و …) مدت ۳۰ روز در نظر گرفته شده است. به همین خاطر، همواره به تاریخ نسخه های دفترچه خود دقت کنید تا دچار دردسر و مشکل نشوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا