رفتن به محتوای اصلی
معرفی و انتخاب رشته مهندسی عمران

معرفی و انتخاب رشته مهندسی عمران

با شنیدن نام رشته مهندسی عمران به چه فکر می‌کنید؟ راه؟ ساختمان؟ سازه؟ شاید به بیان ساده، کار مهندسی عمران «ساختن» است؛ ساختن هر سازه ای که گمان می‌کنید برای زندگی لازم باشد. در انتخاب رشته مهندسی عمران باید به استعداد و علاقه خود دقت کنید و با خواندن مطالب زیر، انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

رشته مهندسی عمران

وظیفه‌ی مهندس عمران، طراحی و ساختن است. راه‌سازی، ساختمان‌سازی، ساخت پل و … از جمله مواردی است که یک مهندس عمران  پس از گذراندن واحدهای‌ مربوطه، می‌بایست با آن آشنا باشد.

این چند مثال نشان می‌دهد که مهندسان عمران کارهای بسیار بیشتری نسبت به طراحی ساختمان‌ها و پل‌ها انجام می‌دهند. آن‌ها را می‌توان در صنعت هوافضا یافت ، طراحی هواپیماهای مسافربری و ایستگاه‌های فضایی. در صنعت خودرو ، تکمیل ظرفیت حمل شاسی و بهبود قابلیت ترمز گیرنده و آن‌ها را می‌توان در صنعت کشتی سازی ، صنعت برق و بسیاری از صنایع دیگر در هر جایی که امکانات ساختمانی در آن دخیل باشد یافت. و آن‌ها به عنوان مدیران ساخت و ساز در ایجاد این امکانات برنامه‌ریزی و نظارت دارند.

مهندسی عمران حرفه‌ای هیجان انگیز است زیرا در پایان روز می‌توانید نتایج کار خود را ببینید ، خواه این یک پل تکمیل شده ، یک ساختمان مرتفع ، یک ایستگاه مترو یا یک سد برق آبی باشد.

مهندس عمران شخصی است که مهندسی عمران را اجرا می‌کند – استفاده از برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت، نگهداری و بهره برداری از زیرساخت‌ها ضمن محافظت از بهداشت عمومی و بهداشت محیط و همچنین بهبود زیرساخت‌های موجود که ممکن است نادیده گرفته شوند.

مهندسی عمران یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی است زیرا با ساخت و ساز سروکار دارد از جمله برنامه‌ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت و نگهداری سازه‌های ساختمانی و تأسیساتی مانند جاده‌ها، راه آهن، فرودگاه‌ها، پل‌ها، بندرها، کانال‌ها، سدها، پروژه‌های آبیاری، خطوط لوله، نیروگاه‌ها و سیستم‌های آب و فاضلاب. محیط ساخته شده شامل بسیاری از مواردی است که تمدن مدرن را تعریف می‌کند. ساختمان‌ها و پل‌ها اغلب اولین ساخت و سازهایی هستند که به ذهن خطور می‌کنند، زیرا برجسته‌ترین ساخته‌های مهندسی سازه، یکی از زیرشاخه‌های اصلی مهندسی عمران هستند.معرفی رشته مهندسی عمران

جاده‌ها، راه آهن، سیستم‌های مترو و فرودگاه‌ها توسط مهندسان حمل و نقل، دسته دیگری از مهندسی عمران طراحی شده است. هر وقت شیر ​​آب را باز می‌کنید، انتظار دارید که آب خارج شود، بدون اینکه فکر کنید مهندسان عمران این کار را ممکن کرده‌اند. شهر نیویورک یکی از چشمگیرترین سیستم‌های تأمین آب جهان را دارد که میلیاردها گالن آب با کیفیت بالا در فاصله بیش از یکصد مایلی دریافت می‌کند. به همین ترتیب، به نظر می‌رسد خیلی از افراد نگران نیستند که برای آب بعد از تأمین آن چه اتفاقی می‌افتد.

رشته مهندسی بهداشت قدیمی به چنان مهندسی محیطی مدرنی تبدیل شده است که از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که اکثر گروه‌های دانشگاهی نام خود را به مهندسی عمران و محیط تغییر داده‌اند. اصطلاح “مهندس عمران” توسط جان اسماتون در سال ۱۷۵۰ ایجاد شد تا مهندسینی را که در پروژه‌های عمرانی با مهندسان نظامی کار می‌کنند، که در زمینه تسلیحات و دفاعی کار می‌کردند، ایجاد کند. با گذشت زمان، زیرشاخه‌های مختلف مهندسی عمران شناخته شده‌اند و بسیاری از مهندسی‌های نظامی جذب مهندسی عمران شده‌اند. سایر اقدامات مهندسی به عنوان رشته‌های مهندسی مستقل شناخته شدند، از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق. در بعضی جاها، یک مهندس عمران ممکن است نقشه برداری زمین را انجام دهد. در برخی دیگر، نقشه برداری محدود به نقشه برداری ساخت و ساز است، یا اصلاًحات مربوط به ساخت و ساز.

مهندسین عمران معمولاً در یک تخصص خاص مانند مهندسی ساختمان، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی سازه، توسعه زمین، مهندسی حمل و نقل، مهندسی هیدرولیک و مهندسی محیط کار می‌کنند. یک مهندس عمران در صدد تعیین طراحی مناسب برای این سازه‌ها و مراقبت از مراحل ساخت است تا بعد از اتمام، طول عمر این سازه‌ها تضمین شود. این ساختارها همچنین باید از نظر راحتی برای مردم رضایت بخش باشد. برخی از مهندسین عمران، به ویژه آن‌هایی که در سازمان‌های دولتی کار می‌کنند، ممکن است در چندین تخصص عمل کنند، به خصوص هنگامی که در توسعه یا نگهداری زیرساخت‌های حیاتی درگیر باشند.آشنایی با مهندسی عمران

مهندسان عمران عموماً در مکان‌ها و شرایط مختلفی کار می‌کنند. بیشتر کارهای یک مهندس عمران مربوط به کار با غیر مهندسین یا سایر افراد از رشته‌های مختلف فنی است، بنابراین آموزش باید مهارت‌هایی را برای آماده‌سازی مهندسان عمران آینده در روابط سازمانی بین طرفین پروژه‌ها، هزینه و زمان فراهم کند. بسیاری از آن‌ها وقت خود را در فضای باز در سایت‌های ساختمانی می‌گذرانند تا بتوانند عملیات را کنترل کنند یا مشکلات را در محل حل کنند. این شغل معمولاً ترکیبی از کار در اداره و محل پروژه است. بیشتر مهندسین این رشته تمام وقت کار می‌کنند. این چند مثال نشان می‌دهد که مهندسان عمران کارهای بسیار بیشتری نسبت به طراحی ساختمان‌ها و پل‌ها انجام می‌دهند.

آن‌ها را می‌توان در صنعت هوافضا یافت، که هواپیماها و ایستگاه‌های فضایی را طراحی می‌کنند. در صنعت خودرو، تکمیل ظرفیت حمل بار یک شاسی و بهبود قابلیت خرابی ضربه گیرها و درها؛ و آن‌ها را می‌توان در صنعت کشتی سازی، صنعت برق و بسیاری دیگر از صنایع در هرجایی که امکانات احداث شده درگیر هستند، یافت. و آن‌ها به عنوان مدیران ساخت بر ساخت این امکانات برنامه‌ریزی و نظارت می‌کنند.

طراحی یک سازه، امری بسیار مهم و حساس است که یک عمران خوانده می‌بایست به خوبی از عهده‌ی آن برآید تا بحث ایمنی و صرفه‌ی اقتصادی به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شود. همچنین استفاده از خلاقیت برای زیبا شدن سازه نیز امری ضروری است که دانشجویان این رشته می‌بایست آن را تقویت کنند.شناخت رشته مهندسی عمران

امروزه ساختن ساختمان‌هایی که در مقابل زلزله مقاومت لازم را دارند نیز بسیار حائز اهمیت است. لذا رعایت ضرایب ایمنی در طراحی و ساخت از جمله وظایف مهندسان عمران است.

این رشته یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی است و به اقداماتی از جمله برنامه‌ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت و سازه‌ها و نگهداری سازه‌های ساختمان و امکاناتی مانند جاده‌ها، راه آهن‌، فرودگاه‌ها، پل‌ها، بندرها، کانال‌ها و سدها می‌پردازد. همچنین این رشته به اجرای پروژه‌هایی همچون آبیاری، خطوط لوله، نیروگاه‌ها و سیستم‌های آب و فاضلاب می‌پردازد.

اصطلاح مهندس عمران توسط جان اسمیتون در سال ۱۷۵۰ به‌کار گرفته شد. با گذشت زمان، گرایش‌های مختلف این رشته پدید آمدند و بخش اعظم مهندسی نظامی توسط متخصصان عمران پیاده‌سازی شد. سایر شیوه‌های مهندسی به عنوان رشته‌های مهندسی مستقل از جمله مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق شناخته شدند.

گرایش‌های رشته

 • مدیریت ساخت
 • سازه
 • زلزله
 • حمل و نقل
 • خاک و پی
 • راه و ترابری
 • آب
 • مهندسی محیط زیست
 • سازه دریایی و سازه هیدرولیکی

نرم افزارهای کاربردی این رشته

 • Auto Cad
 • MATLAB
 • ETABS
 • SolidWorks
 • Catia
 • Revit
 • Ansys
 • SDR Map
 • SAFE
 • CSIBridge

آینده کاری مهندسی عمران

فارغ‌اتحصیلان این رشته‌ی مهندسی می‌بایست علاوه بر تسلط بر دروس اصلی گذرانده شده، دانش استفاده از نرم افزارهای تخصصی مربوطه را نیز دارا باشند تا بتوانند موقعیت شغلی مناسب را برای خود برگزینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به بالا